Amerikalı askerler ve aileleri adına, Afganistan ve Suriye'deki terör saldırıları nedeniyle yaşadıkları kayıplar ve yaralanmalarla ilgili olarak Halkbank ve Reza Zarrab'a karşı tazminat davası açıldı.

New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi'nde görülen bu davada, Zarrab ve Halkbank'ın terörist saldırılara yardım etmek ve bu saldırıları içeren bir komploya katılmakla suçlandı.

"TERÖR OPERASYONLARINI FİNANSE ETMEK"

Davacılar, Afganistan'da 2012'den 2020'ye kadar gerçekleşen 27 saldırı ve 2012'den 2013'e kadar Suriye'deki bir saldırının mağdurları olan 151 kişiyi temsil ediyorlar. Dava dilekçesinde Zarrab ve Halkbank'ın, "2012'den 2016'ya kadar terörle mücadele yaptırımlarını aşarak İran Ulusal Petrol Şirketi'ni desteklemek ve terör operasyonlarını finanse etmek için sistemli bir şekilde yardım ettikleri" iddia edildi.

HALKBANK'IN CEVAP VERMESİ TALEP EDİLDİ

Davacılar, sanıkların terör ve şiddet içeren eylemlere bilinçli bir şekilde yardımcı olduklarını ve bu eylemlerin sonuçlarını bildiklerini iddia ettiler. Ayrıca, İran'ın petrol gelirlerini aklamak için kasıtlı bir planı başlattıklarını ve gizlediklerini, bunu neden yaptıklarını ve kimin için yaptıklarını bildikleri iddiasında bulundular. Mahkeme, şikayetin bir kopyasının Halkbank temsilcilerine 1 Ekim'e kadar gönderilmesini ve Halkbank'ın 29 Ocak'a kadar yanıt vermesini talep etti.