Fransa'nın Bordeaux kentinde bulunan 'Tchin Tchin Wine Bar' adlı restoranda yemek yiyenler arasında ABD, İrlanda ve Kanada vatandaşlarının da bulunduğu 12 kişi, gıda kaynaklı bir zehirlenme türü olan 'botulizm' vakası nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Bu zehirlenme sonucunda 32 yaşındaki bir kadın hayatını kaybetti.

Yerel yetkililer, botulizm vakalarını restoranla ilişkilendirdi ve İngiltere Sağlık Güvenliği Kurumu, bu restoranda yemek yiyen vatandaşların bir sağlık kuruluşuna başvurmasını tavsiye etti.

Nouvelle-Aquitaine Yerel Sağlık Kurumu, salgının etkilenen kişiler arasında çoğunlukla başka ülke vatandaşlarının bulunduğunu ve son bir hafta içinde Bordeaux'daki Tchin Tchin Wine Bar'da yemek yediklerini belirtti. İlk tespitlere göre, salgının restoran sahibinin hazırladığı sardalya konservesi kaynaklı olduğu düşünülüyor.

Restoranda sardalya balığı yedikten sonra zehirlenenlerden ABD'li Matt Jackson ve Kristy Benner, Associated Press (AP) haber ajansına verdikleri röportaj neler yaşadıklarını anlattı.  4 Eylül'de küçük bir tabak sardalya yiyen çiftten Matt Jackson, ertesi sabah hastalandı. 

Benner, "Yavaş yavaş yetilerini kaybetmeye başladı. Konuştukça ne söylediğini anlamak güçleşti. Ağzı da kadar kuruydu ki suyu bile yutamıyordu" dedi. Benner, 2 gün boyunca hastanede Jackson'a refakat ettikten sonra kendisi de yutkunmakta zorlanmaya başladı. 

Bu esnada Jackson'ın kız kardeşi yardım etmek için ABD'den Fransa'ya gelirken, Benner yaşadıkları şeyin botulizm olabileceğini söylese de doktorlar bundan şüpheliydi. Çiftin yaşadığı hastalıkla yedikleri sardalya arasında bağlantı kurulması da günler sürdü. 

1 KİŞİ ÖLDÜ, EN AZ 12 KİŞİ ZEHİRLENDİ

Botulizm, Clostridium botulinum bakterisinin ürettiği toksinden kaynaklanan bir zehirlenme türüdür ve çoğunlukla, evde hazırlanmış ve uygun şekilde sterilize edilmemiş konservelerden kaynaklanır. Bununla birlikte açık yaralardan da enfeksiyon kapmak mümkündür. Bakterinin ürettiği toksin, gözlerde uyum felci, çift görme, ağız kuruluğu, halsizlik, baş ağrısı gibi ilk belirtilerden sonra, ishal ve kusmaya neden olur; kalp ritim bozuklukları ve solunum felcine yol açarak hastanın ölümüne neden olabilir.

Fransa'da her yıl 10 ila 20 arasında botulizm vakası görülür. Yerel yetkililerin açıklamasına göre, Bordeaux'da yaşanan son salgında 32 yaşındaki Parisli bir kadın hayatını kaybetti, en az 12 kişi hastaneye kaldırıldı. Hastaların çoğunun tedavisi sürüyor.