Selçuk Üniversitesi'nde yaşanan bir gelişme, üniversite yönetimi ile bir öğretim üyesi arasındaki anlaşmazlık nedeniyle gündeme geldi.

REKTÖRÜ YÖK'E ŞİKAYET ETTİ

Doç. Dr. Hüseyin Aslan, 2020 yılında Selçuk Üniversitesi Rektörü olarak atanan Prof. Dr. Metin Aksoy'un profesörlük unvanı almak için gerekli şartları sağlamadığını ve bu nedenle rektör olarak atanmasının usule aykırı olduğunu iddia ederek Yüksek Öğretim Kurumu'na (YÖK) şikayette bulundu.

REKTÖR, ASLAN'I GÖREVDEN UZAKLAŞTIRDI

İddiaların ardından Rektör Aksoy, Doç. Dr. Hüseyin Aslan'ı görevden uzaklaştırdı. Aslan, bu kararı eleştirerek, kendisi hakkında soruşturma açılmadan görevden uzaklaştırıldığını belirtti ve idari mahkemeye başvuracağını açıkladı.

ASLAN, MAHKEMEYE BAŞVURACAK

Ali Babacan'dan peş peşe acı haber Ali Babacan'dan peş peşe acı haber

Sözcü'ye konu hakkında konuşan Aslan, şunları dile getird:

"Rektör bey, iddialara yanıt vermek yerine beni görevimden uzaklaştırdı. Normalde Rektör beyin önce hakkımda bir soruşturma açması ve soruşturmanın ardından eğer gerekliyse görevden uzaklaştırması gerekiyordu. Ama açıklamalarımın hemen ardından hakkımda soruşturma dahi alınmadan görevimden uzaklaştırıldım. Rektörlüğün aldığı karara karşı idari mahkemeye başvuracağım."

Olayın temelinde, rektörün profesörlük unvanı almak için gerekli şartları sağlayıp sağlamadığı ve atanma sürecindeki usulsüzlükler konusundaki iddialar bulunuyor. İki taraf arasındaki bu anlaşmazlık, üniversite yönetiminin görevden alma kararı ile sonuçlanmış durumda.

ÖNCEKİ REKTÖR İDDİALARI DOĞRULAMIŞTI

Öte yandan önceki dönem rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, bir dönem AK Parti'den milletvekili adayı da olan Selçuk Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy'un atanmasına ilişkin iddiaları doğrulayarak, "Durum komisyon tarafından gizlenmiş. Ben gerçekleri atama süreci tamamlandıktan sonra öğrendim. Görev sürem bitmişti. Resmi olarak yapacak bir şeyim yoktu. Yayınları yetersiz, bununla birlikte 40 puanı eksik. Başlıca eser şartını sağlamıyor. Bu şartları yerine getirmeyen ilgili kadroyu alamaz. Yapılan tamamen usule işleyişe ve kanunlara aykırıdır." şeklinde ifadelerde bulunmuştu.