Kuyusu olanlar dikkat! Ceza yolda Kuyusu olanlar dikkat! Ceza yolda


QNB Finansbank AŞ’nin piyasa değeri 1,1 trilyon liraya (41 milyar dolar) yükselerek, yaklaşık 40 milyar dolar piyasa değerine sahip Körfez'in en büyük bankası olan QNB'nin üzerine çıktı.

Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, 3,3 milyardan fazla QNB Finansbank hissesinin sadece yaklaşık 4 milyonu halka açık ve hisselerin yüzde 99,9'u QNB'nin elinde bulunuyor.

Bloomberg, Türkiye’deki yerel borsa yatırımcısının Covid-19 salgınından bu yana eşi benzeri görülmemiş faaliyetinin borsada beklenmedik yükselmelerin yaşanmasına neden olduğuna dikkat çekti.

Yatırımcı sayısı 7,8 milyona ulaştı

QNB Finansbank, konuya ilişkin yorum yapmaktan kaçınırken, Qatar National Bank da Bloomberg'in yorum talebine hemen yanıt vermedi.

İstanbul'daki Global Menkul Değerler'de kıdemli uzman olan Can Oksun, asgari halka açıklık oranının "bu tür isimleri keskin hareketlere ve haksız değerlemelere karşı son derece hassas hale getirdiğini" söyledi.

Merkezi Kayıt Kuruluşu verilerine göre; Türkiye'deki hisse senedi yatırımcıları geçen yılın aynı döneminde 2,7 milyon iken Eylül ayında 7,8 milyona yükseldi.