Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Filistin-İsrail savaşı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Putin, Gazze'ye yönelik olası bir İsrail kara harekatının ağır sonuçlara ve kabul edilemez sivil kayıplarına yol açabileceği konusunda uyarıda bulundu.

"BİNLERCE SİVİL ÖLDÜĞÜ BİR TRAJEDİ"

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te düzenlenen BDT Liderler Zirvesi'nde konuşan Putin, Filistin-İsrail çatışmasının tırmandığını ve binlerce sivilin öldüğü bir trajedi olduğunu belirtti. Ayrıca, ABD'nin Ortadoğu politikalarının bu duruma katkı sağladığını da dile getirdi.

"ATEŞKES SAĞLANMALI"

Kim Jong-Un şokta: Seçimlerde 67 yıl sonra bir ilk! Kim Jong-Un şokta: Seçimlerde 67 yıl sonra bir ilk!

Putin, İsrail'in Gazze'de kara harekatı planlarına eleştirel yaklaşarak, ağır teçhizatın kullanılmasının sivil kayıpları artırabileceğini vurguladı. Aynı zamanda İsrail'in kendini savunma hakkını koruduğunu belirterek, akan kanın durdurulması ve ateşkesin sağlanması gerektiğini dile getirdi.

Rus lider, Filistin-İsrail çatışmasının ancak müzakere yoluyla çözülebileceğine inandıklarını ve BM'nin 'iki devletli formül'ünün uygulanmasının amaçlandığını ifade etti.

ABD'nin tek taraflı politikalarının bölgedeki sorunları derinleştirdiğini söyleyen Putin, Rusya'nın İsrail ve Filistin arasında arabuluculuk yapmaya hazır olduğunu da belirtti. Putin ayrıca Batı'nın Filistin halkının temel çıkarlarını dikkate almadığını vurguladı.