Putin, Kursk bölgesindeki Ponıri kasabasında eski Sovyet birliklerinin Kursk Muharebesi'nde Nazilere karşı kazandığı zaferin 80. yıl dönümü münasebetiyle gerçekleştirilen törende açıklamalarda bulundu.

Kursk Muharebesi'nin yaklaşık 2 ay sürdüğüne değinen Putin, bu savaştaki ana olayın Prohorovka’daki büyük ölçekli tank savaşı olduğunu, orada bir karşı muharebede yüzlerce tankın cephenin dar bir bölümünde birleştiğini, altlarındaki toprağın kelimenin tam anlamıyla yandığını söyledi.

SİZLERLE GURUR DUYUYORUM

Putin, zafer için savaşanların unutmayacağını vurgulayarak “Bugün burada, efsanevi Kursk topraklarında, 1943 yazında Nazilerle savaşan Kursk Muharebesi kahramanlarının şanına layık olan kahramanlarımıza, askerlerimize, özel askeri operasyon katılımcılarına yüksek devlet ödülleri takdim edilecek.” ifadelerini kullandı.

ABD, "Gazze'de ölümlere devam" dedi! ABD, "Gazze'de ölümlere devam" dedi!

Tüm askerlerin cesurca ve kararlılıkla savaştığını kaydeden Putin, “anavatana bağlılık ve askeri yemine sadakatin özel askeri operasyonun tüm katılımcılarını birleştirdiğini” dedi.

Putin, Rus askerlerine “Hizmetleriniz için teşekkür ediyorum, sizlerle gurur duyuyorum.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.