Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ile yaptığı görüşme sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ABD'YE 'MİSKET BOMBASI' ÇIKIŞI

ABD'nin Ukrayna'ya gönderdiği misket bombalarının "özel operasyon bölgesinde" kullanılmasıyla ilgili Putin, bu bombaların geniş çapta kullanıldığını ve ABD'nin bu tür eylemleri kendine özgü bir şekilde meşrulaştırdığını belirtti. Putin, bu durumda ABD'nin sadece Ukrayna ordusunun eliyle bu bombaları kullandığını ifade etti.

"UKRAYNA İLE MÜZAKERELERİ REDDETMEDİK"

Rusya ile Ukrayna arasında olası müzakere sürecinin geleceği hakkındaki soruya Putin, ABD'nin bu süreci etkileyerek çözmeye çalıştığını ve ekonomik yaptırımlar, mali kısıtlamalar, tehditler ve güç kullanımı gibi yöntemlerle bu konuda baskı kurduğunu söyledi. Putin, Rusya'nın müzakerelere her zaman açık olduğunu ve diğer tarafın da bu konuda istekli olması gerektiğini vurguladı.

'KUZEY KORE'DEN GÖNÜLLÜ' İDDİASI

Putin'e yöneltilen bir başka soru ise Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un Rusya ziyaretinin bölgedeki gerginliği artırdığı ve Rusya'nın "özel operasyona" katılmak üzere Kuzey Kore'den gönüllüler göndermesi talebiyle ilgiliydi. Putin, bu iddiaları tamamen saçmalık olarak nitelendirerek, Rusya'nın çıkarlarını savunmak için vatanlarını korumaya hazır olan kişilerle 300 bin sözleşme imzaladığını belirtti. Putin, Kuzey Kore'nin Rusya'nın komşusu olduğunu ve iyi komşuluk ilişkileri kurmanın önemli olduğunu vurgulayarak, Rusya-Kuzey Kore ilişkilerini geliştirmek için fırsatlar arayacaklarını söyledi.

Kaynak: Anadolu Ajansı