Geçtiğimiz haftalarda Rusya, tarihinin en uzun 24 saati olarak kayıtlara geçen bir dönemi yaşadı. Bu süre zarfında Ukrayna'daki savaş, Rus lider Vladimir Putin'in emriyle başlamıştı ve hız kesmeden devam ederken, Moskova, Wagner isyanı adı verilen olayla sarsıldı.

"AFFETMEYECEĞİM TEK ŞEY İHANET"

Wagner güçleri, liderleri Dmitriy Prigojin'in başkanlığında Belarus'un aracılığıyla Moskova'nın müdahalesiyle sona erdi. Ancak daha sonra, Prigojin'i taşıyan uçağın Moskova yakınlarında düşmesi, Putin'in "affetmeyeceğim tek şey ihanet" ifadelerini akıllara getirdi.

PUTİN SESSİZLİĞİNİ BOZDU 

Prigojin'in ölümünden haftalar sonra Putin sessizliğini bozdu ve dikkat çeken bir açıklama yaptı. Putin, Wagner şefi Prigozhin'in uçağının el bombalarıyla havaya uçurulduğunu ilk kez açıkladı.

Putin, jet kazasında hayatını kaybedenlerin cesetlerinde el bombası parçalarının bulunduğunu açıkladı. Rus lider, müfettişlerin cesetler üzerinde alkol veya uyuşturucu madde testleri yapmadıklarını ve bu durumun bir hata olduğunu belirtti.

Rus lider ayrıca ABD'den gelen "uçağın vurulduğuna inanıyoruz" iddialarına da yanıt verdi ve "Uçakta herhangi bir dış etki olmadı; bu zaten kanıtlanmış bir gerçek" dedi. Ayrıca Rusya'nın soruşturma komitesi başkanının, kazadan sonra kendisine bir rapor sunduğunu da ifade etti.

OFİSİNDE YÜKLÜ PARA VE UYUŞTURUCU BULUNDU 

Putin ayrıca, kazadan sonra Wagner'in St. Petersburg'daki ofislerinde yapılan aramalarda 10 milyar ruble (100 milyon dolar) nakit para ve 5 kilogram uyuşturucu madde bulunduğunu belirtti. İngiliz Independent gazetesi, Putin'in bu açıklamasının Prigojin ile ilgili ilk yorumu olduğuna dikkat çekti.

Donald Trump'a konuşma yasağı geldi Donald Trump'a konuşma yasağı geldi

ÖZEL JETİ DÜŞMÜŞTÜ

Wagner lideri ve diğer 8 kişiyi taşıyan özel jet, 23 Ağustos'ta Moskova'nın kuzeyinde düşmüş, ancak yolcu ve mürettebattan kurtulan olmamıştı. Bu olay, Rusya'da büyük bir yankı uyandırmış ve dikkatleri üzerine çekmişti.