Rusya merkezli özel askeri şirket Wagner Grubu, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Afrika ve Belarus istikametlerindeki faaliyetlerine devam ettiğini bildirdi. Şirketin kapatılmasının söz konusu olmadığını vurgulayan açıklamada, "Özel askeri şirketin komutanlığı hala verilen tüm görevleri gerçekleştiriyor ve şirketi yönetiyor" ifadelerine yer verildi.

Gazze'de ölen İsrail askeri sayısı belli oldu! Gazze'de ölen İsrail askeri sayısı belli oldu!

Ayrıca, Wagner Grubu paralı savaşçıları tarafından gerçekleştirilen faaliyetlerin devam ettiği belirtildi. Wagner Grubu, Ukrayna ve Suriye gibi çeşitli bölgelerde çatışmalara asker göndererek faaliyet gösteriyor.

Öte yandan, Wagner Grubu lideri Yevgeniy Prigojin'in son dönemde Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Rus Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov'u eleştirdiği ve Ukrayna'da savaşan Wagner birimlerini eksik ikmal ile suçladığı biliniyor. Rusya Savunma Bakanlığı ise Ukrayna'daki "gönüllü oluşumların" kendileriyle sözleşme imzalamasına izin vermeme kararı almıştı.

Yevgeniy Prigojin, Wagner Grubu'nun kurucusu olarak bilinirken, geçtiğimiz günlerde içerisinde Prigojin'in de bulunduğu özel jetin Tver'de düşmesi sonucu 10 kişi hayatını kaybetmişti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Wagner Grubu'nun hukuken varlığı olmadığını ifade etmiş ve kazada hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileklerini iletmıştı. 

Kaynak: AA