Türkiye, KKTC'de Pile köyündeki yol çalışmaları sırasında BM Barış Gücü ile yaşanan gerginliğin ardından BM'ye tepki gösterdi.

"FİZİKİ MÜDAHALE KABUL EDİLEMEZ, KINIYORUZ"

Fiziki müdahalenin kabul edilemez olduğu ve şiddetle kınandığı belirtilen Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "KKTC Dışişleri Bakanlığı’nın konu hakkındaki açıklamasını ve KKTC makamlarının haklı tepkisini tümüyle destekliyoruz." denildi.

Dışişleri'nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

9 ilde Kahramanlar Operasyonu 9 ilde Kahramanlar Operasyonu

"Birleşmiş Milletler Barış Gücü (BMBG) askerlerince, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) egemenlik alanındaki topraklarda inşa edilen Pile-Yiğitler yolunu engellemek amacıyla dün (18 Ağustos) gerçekleştirilen fiziki müdahaleyi kabul edilmez buluyor ve şiddetle kınıyoruz. KKTC Dışişleri Bakanlığı’nın konu hakkındaki açıklamasını ve KKTC makamlarının haklı tepkisini tümüyle destekliyoruz.

Pile köyündeki KKTC vatandaşlarının kendi vatan topraklarına doğrudan ulaşımını kolaylaştırmayı amaçlayan insani bir proje olan Pile-Yiğitler yoluna ilişkin BM tarafından sergilenen tutum ve ardından BM tarafından yapılan açıklamalar Barış Gücü’nün Ada’da ortaya koymakla mükellef olduğu tarafsız tutumla bağdaşmamaktadır."