Bugün ABD medyasında yayınlanan önemli bir haberde, patronlar iş görüşmeleri sırasında yaptıkları gizli testlerden ve adayları nasıl elediklerinden bahsetti.

İş görüşmeleri çoğu insan için stresli olabiliyor. İşverenin sorduğu sorulara en iyi şekilde cevap vermek isteyenlerin gözden kaçırdığı önemli bir nokta var. Her şirketin personelini zor sorularla seçmediği belli oldu.

GÖRÜŞMENİN KRİTİK DETAYI: FİNCAN

Bugün Amerikan basınında yer alan haberde, büyük şirketlerin başkanları, çalışanları seçerken yaptıkları gizli testlerden bahsetti.

Yeni Zelandalı bir teknoloji şirketinin eski CEO'su Trent Innes, 2019'da "The Ventures" adlı podcast'te, içinden bir şeyler içtiğiniz fincanın tüm görüşmenin kaderini değiştirebileceğini yazdı.

1-66

GİZLİ TEST: FİNCANI KONTROL ETMEK GEREK

Innes, "Bir gün bir Xero ofisine gelirseniz, mutfaklarımızın neredeyse her zaman pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz. Ofisteki 'kendi fincanını yıka’ konsepti, iş görüşmelerinde bize yeni bir pencere açtı" dedi ve adayları her zaman bir şeyler içmek için mutfaklardan birine götürdüğünü sözlerine ekledi.

Eski CEO, içeceği bitirip ofise döndüklerinde iş görüşmesini bitirdiğini belirterek, görüşme bitiminde kişinin boş bardağı mutfağa götürüp götürmediğini kontrol ettiğini söyledi.

YÜZDE 5 İLA 10'U BAŞARISIZ OLUYOR

Yaptığı gizli deneyin aday hakkında ipucu verdiğine inanan Inner: “İnsanlar becerilerini geliştirerek bilgi ve deneyim kazanabiliyor. Ancak insanların tutumlarını, bizimle aynı sahiplenmeyi benimsemediklerini anlamaya çalışıyoruz" ifadelerine yer verirken, ankete katılan adayların yüzde 5 veya 10'unun boş fincan testinde başarısız olduğunu sözlerine ekledi.

İLANDAKİ TALİMATLARA DİKKAT EDİN

"She's On The Money" podcast'inde konuşan Victoria Devine, iş görüşmelerinde adayları elemek için uyguladığı taktikleri paylaştı:

"Eğer LinkedIn üzerinden ilan veriyorsam açıklama kısmına 'İş başvurusu için aşağıdaki e-posta üzerinden Victoria'ya ulaşmanız ve kendinizi anlatan bir ön yazı göndermeniz gerekir' şeklinde bir bilgi ekliyorum.

Eğer adaylar yönergeleri takip etmeyip otomatik olarak uygulama üzerinden başvuruyorsa hiç bakmıyorum bile. Bana göre bu gerçekten kolay bir yol."

7-48

ŞAŞIRTAN GERÇEK: KAPIDAKİ GÖREVLİ İŞE ALIM MÜDÜRÜ

NewYorkPost haberinde dikkat çeken bir diğer gizli sınav ise başvurduğunuz şirketin kapısında başlıyor. 

2020 yılında bir şirkete iş başvurusunda bulunan aday, şirketin kapısından girdikten 5 dakika sonra mülakatı berbat etti.

Kapıda kendisini karşılayan görevliyle göz teması bile kurmayan adam, onunla konuşma çabalarını görmezden gelerek onu küçümsedi.

Tarihi taşları Belçikaya götürüyordu cezası belli oldu Tarihi taşları Belçikaya götürüyordu cezası belli oldu

Aday, resepsiyonistin aslında işveren olduğunun farkında değildi.

Aday, bir süre sonra salona çağrıldı. İşe alım müdürü, sergilediği iletişimin şirket kültürüne uygun olmadığını ve tüm çalışanların saygıyı hak ettiğini belirterek iş başvurusunu geri çevirdi.