Uzun aradan sonra ilk defa görüldü! Uzun aradan sonra ilk defa görüldü!

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Türkiye'nin önemli inanç merkezlerinden Sümela Manastırı'nda, Hristiyan aleminde "Meryem Ana'nın göğe yükseliş günü" olarak kabul edilen ve Hristiyan Ortodokslarca yapılan ayini yönetti.Patrik Bartholomeos'un koruma ekibinin arttırıldığı ve görevli ekibin çevresinden hiç ayrılmadığı görüntülere yansıdı.

Trabzon’un Maçka ilçesindeki Sümela Manastırı’nda Ortodoks Hristiyanlarca Meryem Ana’nın göğe yükseliş günü olarak kutsal kabul edilen 15 Ağustos’ta ayin gerçekleştirildi. Fener Rum Patriği Bartholomeos’un yönettiği ayine Yunanistan, Rusya ve Gürcistan’dan gelen 350’ye yakın kişi katıldı.
Ayin nedeniyle saat 08.00’den sonra Maçka’dan manastır yoluna araç geçişlerine izin verilmezken, Sümela’ya da ayine geleceklerin dışında ziyaretçi kabul edilmedi.Ayine Yunanistan, Rusya ve Gürcistan’dan gelen 350’ye yakın kişi katılırken, Trabzonspor’un Yunan futbolcuları Bakasetas ve Kourbelis de ayine katılanlar arasında yer aldı.
Patrik, daha sonra hazırlık için kendisine ayrılan bölüme geçerek ayin için üzerini değiştirdi ve ilahiler eşliğinde ayinin yapılacağı avluya gelerek ayini yönetti. Ayin yaklaşık 1,5 saat sürdü.