Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Türk Delegasyonu ve Paris Yunus Emre Enstitüsü, Strazburg kentinde, "Engellilerin eşit hak mücadelesi: Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden bir örnek" başlıklı bir etkinlik düzenledi.

AA-20231013-32391007-32391004-AKPM_TURK_DELEGASYONU_AVRUPA_KONSEYINDE_ENGELLI_HAKLARINA_ILISKIN_ETKINLIK_DUZENLEDI

Etkinliğe, AKPM Türk Delegasyonu Başkanı Tuğrul Türkeş, AKPM Ukrayna Delegasyonu Başkanı Maria Mezentseva, Paris Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Celine Aydın, AK Parti İstanbul Milletvekili Serkan Bayram, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Yusuf Çelebi ve AKPM Türk Delegasyonu üyeleri ile yabancı delegasyon üyeleri katıldı.

BUĞDAY TANESİ FİLMİ GÖSTERİLDİ 

Etkinlikte, engellilerin durumu ve eşit haklara sahip olma gerekliliği vurgulandı, ayrıca Milletvekili Bayram'ın kendi yaşam hikayesini anlatan "Buğday Tanesi" adlı film gösterildi.

"Haykırışımız buradan insanlık adına. Savaşı asla ve asla istemiyoruz, barış istiyoruz" diye konuşan Bayram, dünyada akan kanın durmasını istediğini söyledi.

Türkiye, UNESCO Dünya Miras Komitesi'nde! Türkiye, UNESCO Dünya Miras Komitesi'nde!

Deprem, doğal afetler ve pandeminin birçok insanın hayatını kaybetmesine neden olduğuna ve birçoğunu da engelli bıraktığına dikkati çeken Bayram, "Bari insanlar, bizler birbirimize zulmetmeyelim. Bizler insanları öldürmeyelim, kan akıtmayalım. Çocuklar ölmesin, kadınlarımız ölmesin, insanlar ölmesin, hayvanlar ölmesin, canlılar ölmesin ve engelli de kalmasın." ifadelerini kullandı.

Ayrıca, depremler, doğal afetler ve pandeminin birçok insanın hayatını kaybetmesine ve birçoğunun engelli olmasına neden olduğunu vurgulayan Bayram, insanlar arasında şiddet ve kan akmasının durması gerektiğini belirtti. Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Çelebi ve AKPM Ukrayna Delegasyonu Başkanı Mezentseva da etkinlikte konuşmalar gerçekleştirdiler.