Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, pandemi döneminde maske zorunluluğu ve sokağa çıkma yasakları nedeniyle kesilen para cezalarına yapılan itirazlarla ilgili kararını 5 Nisan 2023 tarihinde açıklamıştı.

CEZALARDAN VAZGEÇİLDİ

Yayımlanan tebliğ ile, koronavirüs salgınının ilk kez görüldüğü 11 Mart 2020 tarihinden 9 Kasım 2022 tarihine kadar geçen dönemde kesilen cezalardan vazgeçildiği duyuruldu.

İADE EDİLECEK

Bu süre içinde kesilen para cezaları, 31 Aralık 2024 tarihine kadar yapılacak başvuruların ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenecek usul ve esaslara göre iade edilecek.

BAŞVURULAR NEREYE YAPILACAK?

Başvuru yapmak isteyenler, Resmi Gazete'de yayımlanan başvuru dilekçesini doldurduktan sonra, eğer varsa idari yaptırım karar tutanağı ve ödeme belgesinin birer örneğini dilekçeye ekleyerek 31 Aralık 2024 tarihine kadar ödemenin yapıldığı idari birime başvuracaklar.

Başvurular, ödemelerin yapıldığı vergi dairesine veya vergi dairesi adına banka/PTT'ye yapılmışsa Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet adresi www.gib.gov.tr üzerinden yapılabileceği gibi, ödemenin yapıldığı vergi dairesine doğrudan veya posta yoluyla, ya da diğer vergi daireleri aracılığıyla gerçekleştirilebilecek.

Eğer ödemeler, cezayı veren birime hizmet veren muhasebe birimine, malmüdürlüğüne veya defterdarlık muhasebe müdürlüğüne yapıldıysa, başvurular doğrudan veya posta yoluyla, ya da diğer muhasebe birimleri aracılığıyla bu birimlere yapılabilir.

Böylelikle, pandemi döneminde kesilen para cezalarına yapılan başvurular ve iadelerle ilgili süreç başlamış oldu. 

İADE TUTARI 

Karara göre, 321 bin 380 kişiye pandemi döneminde kesilen cezalara ilişkin ödemeler iade edilecek. Toplam iade tutarı ise 309 milyon lirayı bulacak.

HER DÖRT KİŞİDEN BİRİ CEZA ÖDEDİ

Pandemi sürecinde maske takmama ve sokağa çıkma yasağı gibi kuralların ihlal nedeniyle 1 milyon 388 bin 865 kişiye para cezası kesildi. Her dört kişiden biri bu kapsamda ceza ödedi.

1 milyon 67 bin 485 kişinin ödemediği 2,7 milyar liralık ceza ise çıkan yasa çerçevesinde silindi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın Vergi Dairesi Müdürlüğü'ne verilecek başvuru formu Resmi Gazete ekinde şöyle yer aldı:

Bosch, 1500 kişiyi işten çıkaracak! Bosch, 1500 kişiyi işten çıkaracak!

koronavirüs-cezaları