CHP 38. Olağan Kurultayı'nda genel başkanlık yarışını ikinci turda kazanan Özgür Özel, CHP’nin 8. Genel Başkanı oldu.Özel'i ziyaret eden ilk isim ise, kurultayda  divan başkanlığını da yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu oldu. İmamoğlu, 12.30'da Özgür Özel'i çalışma ofisinde ziyaret etti. Yaklaşık 15 dakika kadar baş başa görüşen Özel ve İmamoğlu, ardından kameralar karşısına geçti.

ÖZEL: EN GÜVENLİ LİMAN KURULTAYDIR
"Hangi işin ucundan tutarsa dört dörtlük yapan, başarıyla sonuçlandıran birisi" diye nitelendirdiği İmamoğlu'nun CHP'nin 38. Olağan Kurultayı'nda divan başkanlığı görevini de başarıyla yerine getirdiğini dile getiren Özel, "Sayın Genel Başkan'ımız, partimizi 'Güvenli bir limana ulaştıracağım' demişti, tam da öyle oldu. CHP'nin en güvenli limanı, en yetkili olan kurultayıdır. Büyük nezaket, karşılıklı anlayış birliği içinde güzel başlayan kurultayımız güzel şekilde sonuçlandı" diye konuştu.

'KARDEŞLİK HUKUKU CHP'Yİ İKTİDARA TAŞIYACAK'
Özel, "Aylardır hep konuşulan ve bıktığımız bir şey vardı, 'Ekrem Başkan ile aranızda nasıl bir ilişki var?' Bizim aramızdaki ilişki kardeşlik hukuku. Bu kardeşlik hukuku CHP'yi iktidara, Türkiye'yi güzel yerlere taşıyacak. İkinci yüzyılda kurucumuz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e layık başarıları hep birlikte alacağız" ifadelerini kullandı.

'KILIÇDAROĞLU'NU ZİYARET EDECEĞİM'
CHP'nin 38. Olağan Kurultayı'nın tamamlandığını hatırlatan İmamoğlu da ziyaretinde kurultayın divan başkanı olarak hem sürece ilişkin bilgi aktardığını hem de teşekkür ettiğini belirtti.

Kurultay öncesinde "Bir olalım, birlikte olalım, sıkıntısız, kötü anılacak tarafı olmayan bir zaman dilimi geçsin." dileklerinde bulunulduğunu hatırlatan İmamoğlu, kurultayın nezaketli, dengeli ve seviyeli geçtiğini ifade etti.

Bundan dolayı eski Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na da teşekkür eden İmamoğlu, "Kendilerini de yakın zamanda ziyaret edip kurultay sürecine dair hem düşüncelerimi hem de teşekkürlerimi sunacağım" diye konuştu.

BASKI İDDİASINA YANIT VERMEDİ

TBMM'de 2024 bütçe görüşmeleri başladı  TBMM'de 2024 bütçe görüşmeleri başladı 

Kurultay sürecinin tamamlanmasıyla Ankara'daki görevini tamamladığını belirten İmamoğlu, "Genel Başkan'ımdan izin isteyerek İstanbul'daki görevimin başına dönüyorum. Kurultayımız hayırlı olsun, Genel Başkan'ımızın görev dönemi hem CHP'ye hem Türkiye'nin siyaset yaşamına, demokrasisine, milletimize ve ülkemize hayırlı, uğurlu olsun" dedi.  Bir gazetecinin, kurultayın ilk turunun ardından "Kılıçdaroğlu'na çekilmemesi yönünde baskı yapıldığı" iddiası ve bununla ilgili görüntüler konusundaki değerlendirmesini sorması üzerine Özel, "Kurultay geride kaldı" yanıtını verdi.