4-5 Kasım’daki büyük kurultayda CHP Genel Başkan Kılıçdaroğlu’yla yarışacak olan CHP Grup Başkanı Özgür Özel, değişimcilerin önde çıktığı İstanbul İl Başkanlığı seçimindeki delege mesajının kurultaya da yansıyacağını söyledi. Adaylık yarışındaki tartışmaları, “Bir alternatif çıkacaksa bu meteor ile düşmeyecek, kargodan çıkmayacak, kendi evlatlarından birisinin iddia koymasıyla olacak” diye değerlendiren Özel, Hürriyet’in sorularını şöyle yanıtladı:

GENEL BAŞKAN BENİ LİSTESİNE ALMAMIŞTI

"Milletvekili olarak Parlamento’ya girişim 2011’dir ancak bu CHP’de üstlendiğim ilk sorumluluk değil. Manisa’da 2009’da belediye başkan adayıydım. Bu Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkan olmasından önceydi. Kendisinin göreve geldiği kurultayda delegeydim. CHP’yi yakından takip eden herkes ‘Bugüne kadar hep Sayın Kılıçdaroğlu’nun yanındaydın’ demeyecektir. Örneğin 2014 yılında yapılan kurultayda parti meclisine aday olduğumda, Sayın Genel Başkan beni anahtar listesine almamıştı. Delegelerin desteğiyle çok yüksek bir oyla listeyi delerek parti meclisine girmiştim"

"Partimizde bir lider adayı, bir alternatif çıkacaksa, bu meteor ile düşmeyecek, kargodan çıkmayacak, laboratuvarda üretilmeyecek. Partinin mevcut kadrolarından, kendi evlatlarından birisinin, parti kamuoyunca tanınan, güvenilen birisinin iddia koymasıyla olacak"

İstanbul'da bazı vapur seferleri iptal edildi! İstanbul'da bazı vapur seferleri iptal edildi!

"Başarısızlığı aklımın ucundan bile geçirmiyorum. Ancak Mustafa Kemal Atatürk’ün partisini iktidara taşımayan bir genel başkanın koltuğunda durmaması gerektiğine yürekten inanıyorum"

BİR AVUÇ DANIŞMANLA VERİLEN KARARLAR

"Partimizin ve Genel Başkan’ın yaptığı en büyük hataların bu bir avuç danışmanın verdiği kararlarda yaşandığı çok net görülüyor. Propaganda döneminde “iletişimsizlik” bir iletişim stratejisi olarak tercih edildi. Yine “siyaset kurmamak” bir politik tercih oldu. Örneğin, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı’nın bir montaj videoyu yayınladığı gün ben grup başkanvekili sıfatıyla tepki vermiştim. Oysa Sayın Genel Başkan’ın iletişim ekibi bu konuda proaktif bir siyaset izlememeyi tercih etti. Bunun seçim sonuçlarına yansıması olduğu daha sonra bazı araştırmalara da yansıdI"

DAHA FAZLA KADIN POLİTİKACI
"Partimizi gençleştirmeyi ve daha fazla kadının politika yapıcı olarak kadrolarımızda yer almasını öngörüyoruz. Bugünün iktidarı gençleri bir karanlığa terk etmiştir. Gençlerin kendi geleceklerini örebilecekleri bir siyaseti kurmalarına imkân verecek bir değişim hedefliyoruz. Gençleri, elbette kadrolarımızın ayrılmaz parçası olan gençler ikna edecek. Ayrıca gençlerin dilini konuşabilen, özenli, samimi bir dil kurabilenler bunu başarabilir"