Muğla'nın Milas ilçesine bağlı Akbelen Ormanı'nda Limak'ın maden genişletmek amacıyla IC İçtaş iştiraki YK Enerji ile birlikte yaptığı ağaç kesim çalışmaları nedeniyle çevre aktivistlerinin protestoları 9 gündür devam ediyor. Muğla Valisi'nin "kesim durdu" açıklamasına rağmen sabah saatlerinde kesim ekipleri yine İkizköylülerin ve çevre aktivistlerinin kamp kurduğu alana tekrar girdi. 

Eskişehir'de feci kaza: 14 yaralı Eskişehir'de feci kaza: 14 yaralı

Çevre aktivistlerinin mücadelesi devam ederken, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Limak'ın Ankara'daki merkez binası önünde basın toplantısı düzenledi. 

2014'ten bu yana Akbelen'de devam eden ağaç ve orman katliamının devam ettiğini hatırlatan Ümit Özdağ, "Bu vicdansız çevre katliamının temel sorumlusu, yanlış özelleştirme ile kendini bu duruma mahkûm eden AKP hükümetleri ve Akbelen’de ağaç katliamına karşı çıkması gerekirken tek kelime dahi etmeyerek onay veren Recep Tayyip Erdoğan’dır" diye konuştu. 

Ormanların tahrip edilmesini engellemeye yönelik Anayasa'daki ilgili maddelere değinen Özdağ, "Limak ve ortağı İçtaş, hiçbir kural ve mahkeme kararı tanımaksızın bu kadar pervasız bir şekilde ağaçlara saldırmak için cesareti kimden almaktadır?" diye sordu.

Limak'ın aldığı kamu ihalelerini de vurgulayan Özdağ, söylerini şöyle sonlandırdı:

"AKP iktidarı döneminde Limak, 49 milyar dolar tutarında ihale almıştır. Alınan ihaleler bu ülkeye ve bu halka karşı sorumluluğu arttırmayı gerektirirken ne yazık ki arttırmamıştır. Bu ülkeden kazanıp, bu ülkeye zarar verenlerin bir gün bu zararlarını tazmin etmeye mahkum edilecekleri gibi berbat ettikleri çevrede yaşamaya mahkum olacaklarını da bilmeleri gerekir."