17 Ağustos 1999 depreminin ardından 24 yıl geçti. Saat 03.02'de meydana gelen 7.4 büyüklüğündeki Marmara Depremi'nde Kocaeli, İstanbul, Yalova, Sakarya ve Düzce illerinde büyük yıkıma yol açtı. Deprem sadece 45 saniye sürmesine rağmen 18 bin 373 kişi hayatını kaybetti, 48 bin 901 kişi ise yaralandı.

6 Şubat'ta meydana gelen Kahramaraş merkezli deprem saat 04:17'de Kahramanmaraş'ı vurdu. Merkez üssü Pazarcık ilçesi olarak belirlenen sarsıntının büyüklüğünün 7,7, odak derinliğinin ise 8,6 kilometre olduğu açıklandı. Deprem 10 ili vurdu ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısının 14 Nisan itibarıyla 50 bin 500'e yükseldiğini açıklamıştı.

"DERS ALMAMIŞIZ"

Özgür Özel yerel seçimdeki ilk adayını açıkladı Özgür Özel yerel seçimdeki ilk adayını açıkladı

Kafa TV'ye konuk olan ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, "Kahramanmaraş depremi gösterdi ki hiçbir ders almamışız" vurgusu yaptı.

Ortaylı, "Marmara Depremi’nin üzerinden tam 24 sene geçti! Bu depremden sonra ders alırız diye umut ediyorduk ama çok yakın bir tarihte yaşadığımız Kahramanmaraş Depremi gösterdi ki hiçbir ders almamışız" ifadelerini kullandı.