ABD Başkanı Joe Biden'ın İsrail'e gönderdiği askeri heyet içinde, "Ortadoğu Kasabı" olarak ünlenmiş "General James Glynn" ismi dikkat çekiyor. Pentagon, bu askerlerin İsrail'e danışmanlık yapmak üzere gönderildiğini açıklasa da, uzmanlar bu durumun daha karmaşık olduğunu iddia ediyorlar.

GENERAL JAMES GLYNN KİMDİR? 

Sputnik'te yer alan habere göre; ABD Başkanı Joe Biden'ın İsrail'e gönderdiği askeri heyette dikkat çeken bir isim, "Ortadoğu Kasabı" olarak tanınan General James Glynn. General James Glynn, Felluce operasyonları sırasında yaptığı komutanlıkla ün kazanmış bir asker.

James_F._Glynn_(1)

2003 yılında ABD'nin Irak'ı işgal ettiği dönemde Felluce, en yoğun direnişle karşılaşılan bölgelerden biri olarak biliniyor. Bu operasyonlar, ABD askerlerinin kent savaşlarına girmesine yol açmış ve ciddi sivil kayıplara neden olmuştu. Felluce'deki operasyonlar, ABD ordusunun en zorlu mücadelelerinden birini temsil etti.

Glynn, bu operasyonların koordinasyonunda yer aldığı için "Ortadoğu Kasabı" lakabını aldı. Bu lakap, Glynn'ın bu operasyonlardaki liderliği ve bu savaşın yıkıcı etkileri nedeniyle ortaya çıkmıştı.

ABD'nin İsrail'e Glynn gibi bir ismi göndermesi, İsrail'in Gazze'ye yönelik kara harekatı olasılığının arttığı bir döneme denk geliyor. Bu adım, uzmanlar arasında kaygı ve sivil kayıplarının artabileceği endişelerini gündeme getirmekte. Glynn'ın rolünün sadece eğitim vermekle sınırlı olup olmadığı hala belirsizdir, ancak bu gelişme, bölgedeki gerginliği artırabilir ve daha fazla insani krize yol açabilir.

thumbs_b_c_54190e05114c273404f788179a7e2d91

İSRAİL ORDUSUNA DESTEK VERMESİ

Eski Hava Kuvvetleri İstihbarat Daire Başkanı Gürsel Tokmakoğlu, yaptığı açıklamada, "Glynn'ın İsrail ordusuna destek vermek için gelmesi burada iki ayrı bölüm var bir tanesi Gazze'deki şu anda ateş devam ediyor o bölgede ikincisi olası bir Hizbullah faaliyeti Lübnan bölgesinde. Bütün bunlarla ilgili orada ABD demek ki bir temsilcilik açtı. Sadece eğitim desteği olarak bakmayın buna" dedi. 

Tokmakoğlu açıklamasına şöyle devam etti: 

"Bu gayrinizami harbin şehir veya yerleşim yerleri içerisinde olabilecek bütün etkilerini minimize etmek diğer taraftan eğer örneğin Gazze'ye girilecekse buradaki karşılaşılabilecek bir takım olumsuzluklara nasıl cevap verileceği hususunda. Glynn'ın tecrübesi tünellerin olmadığı bir Felluce'ydi. Şimdi tünellerin olduğu bir Gazze var. Ayrılan belki en bariz fark bu. Burada bir ortak akıl yürütüp riski en aza indirecek bir takım planlara giriştikleri anlaşılıyor.

"SİVİLLER DAHA DA TEHLİKEDE"

Bütün bunlar daha sonra da içeriye belirli timlerin girebileceği üzerinde düşünmemize sebep oluyor. Yine de en canlı konumuz şu anda tutsaklar olduğuna göre o operasyonların sevk ve idaresinde şimdilik görev alıp burada birkaç başarı elde edebilme sonuca gidebilme gibi bir hususa dahil oldukları anlaşılıyor. Uzun bir süre Glynn'ın orada kalabileceğini söyleyebiliriz. Bu ismin de ortaya çıkmasıyla diyebiliriz ki siviller daha da tehlikede. Sivile bakmazlar bu kafa yapısına sahip insanlar.

İsrail Şam'a hava saldırısı düzenledi! İsrail Şam'a hava saldırısı düzenledi!

Hava bombardımanlarının ötesinde küçük çaplı da olsa yapılan operasyonlarda kimsenin gözünün yaşına bakmayacakları katledebilecekleri bur durumda karşı karşıya kalmak mümkün."