Tatlı bağımlılığı neden olur Tatlı bağımlılığı neden olur

Amerika Birleşik Devletleri'nde cüzzam vakalarında büyük bir artış yaşanıyor. Ülkenin güneydoğusunda son on yılda cüzzam vakaları iki katından fazla arttı. Yalnızca tek bir eyalette görülen cüzzam, ülke genelinde her beş enfeksiyondan birinde görülüyor. 

Baba Vanga'nın 2024 kehanetleri korkuttu: "Kriz, uzaylılar, Putin'e suikast" Baba Vanga'nın 2024 kehanetleri korkuttu: "Kriz, uzaylılar, Putin'e suikast"

CİLDİ, GÖZLERİ VE SİNİR SİSTEMİNİ ETKİLİYOR

Özellikle Florida eyaletinde, cüzzam vakalarında büyük bir artış görülürken, hastalık vücutta çeşitli lezyonlar bırakıyor. Hansen hastalığı olarak da bilinen bu kronik bakteriyel enfeksiyon öncelikle cildi, gözleri ve sinir sistemini etkiliyor.

CÜZZAM BELİRTİLERİ

Cüzzam semptomlarının ortaya çıkması ortalama beş ila yedi yıl sürüyor ve hastalığa yakalanan kişilerde büyüme, yumrular, lezyonlar veya ciltte renk değişikliği ve uyuşukluk gibi belirtiler görülebiliyor.

CDC RAPORU

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından yayınlanan son rapora göre; 2020 yılında ABD'de 159 yeni cüzzam vakası bildirildi. Florida eyaleti şu anda hastalığı pasif gözetim altında tutuyor ve vakaların yasal gerekliliklere uygun olarak bir iş günü içinde bildirilmesi gerekiyor.

Cüzzam, Orta Çağ'da Avrupa'da yaygın bir hastalıktı ve tahminlere göre her 30 kişiden biri bu hastalığa yakalanmıştı. Bilim insanları, keşfedilen lezyonla kaplı cüzzamlı iskeletlerinin çoğunun MS 1.000 ila 1.500 yılları arasına tarihlendiğini belirtiyor.

"CÜZZAMLI BAKTERİLER DEĞİŞTİ"

Bu hastalık, o dönemde o kadar yaygındı ki, hastalar genellikle toplumdan izole edilmek amacıyla uzak adalarda yaşayan kolonilere gönderiliyordu. Ancak 16. yüzyılın başında hastalık gizemli bir şekilde ortadan kayboldu ve nadiren görülmeye başladı. Bu ani düşüşe rağmen, bilim insanları cüzzamlı bakterilerin yüzyıllar içinde çok az değiştiğini keşfettiler.

200 BİNDEN FAZLA YENİ VAKA

Bugün, Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre her yıl 200 binden fazla yeni cüzzam vakası bildiriliyor. Neyse ki, hastalık artık WHO'nun 1995'ten beri ücretsiz olarak sunduğu çoklu ilaç tedavisi ile tedavi edilebiliyor.