ABD'nin Hawaii eyaletinde meydana gelen orman yangınları, ülkede son 100 yılda en yüksek ölüm rakamına ulaşan yangın felaketi olarak kaydedildi. Şimdiye kadar 89 kişi hayatını kaybetti.

Bölge yetkilileri, Hawaii'nin Büyük Ada ve Maui Adası'nda devam eden orman yangınları hakkında güncel bilgileri paylaştı.

Hawaii Valisi Josh Green, basın toplantısında yaptığı açıklamada, "Bugün burada yangınların seyrini öğrenmek isteyeceğinizi biliyorum. Ancak üzgünüm, daha fazla ölüm haberi var. Ölenlerin sayısı 89'a yükseldi." dedi.

Green, ölü sayısının artabileceğini belirtirken, "Bu, Hawaii tarihinin en büyük felaketi. 2,200'den fazla yapı yok oldu ve toplam hasar 6 milyar doları buldu." şeklinde konuştu.

Yeni kampanyası tartışma yaratan Zara'dan açıklama Yeni kampanyası tartışma yaratan Zara'dan açıklama

Maui Polis Şefi John Pelletier ise, hayatını kaybeden 89 kişiden sadece 2'sinin kimliklerinin tespit edildiğini açıkladı. Arama kurtarma çalışmalarının hızlandırılması gerektiğini belirten Pelletier, "Ancak şu ana kadar yangın bölgesinin sadece yüzde 3'ünü köpeklerle arayabildik." dedi.

İtfaiye yetkilisi Lori Moore-Merrell, Hawaii'deki ölüm sayısının, 2018'de California'da 85 kişinin hayatını kaybettiği yangın felaketini geçtiğini ifade etti. Moore-Merrell, "Hawaii'deki yangınlar, ABD tarihinde son 100 yılda en yüksek can kaybına neden olan orman yangınları oldu." diye konuştu.

Yangınlar nedeniyle Maui Adası "felaket bölgesi" ilan edilmişti. ABD Başkanı Joe Biden, yangından etkilenen kişilere yardım edilmesi amacıyla destek sağlanacağını duyurmuştu.