Balıkesir'in Kepsut-Bigadiç ilçeleri sınırında bulunan Çaldere Dombi Deresi mevkisinde, bugün saat 16.00 civarında, saman yüklü bir kamyonette başlayan yangın ormanlık alana sıçradı.

3LKeaBlI0EW19fqO_XiCgA

Olayın bildirilmesi üzerine, Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı itfaiye ekipleri hızla bölgeye sevk edildi.

Yangına toplamda 400 personel, 20 arazöz, 9 su ikmal aracı ve 3 dozerin yanı sıra, 8 uçak ve 8 helikopterle müdahale edildi.

cix1_sfp8kqAM9tkSJZucQ

Bölgede incelemelerde bulunan Balıkesir Valisi İsmail Ustaoğlu, yetkililerle birlikte yangının durumunu değerlendirdi.

KONTROL ALTINA ALINDI
Ustaoğlu, incelemesinin ardından yaptığı konuşmada, "Yangının ilk çıkışı, hareket halinde olan saman yüklü bir kamyonun alev alması ve ormana sıçramasıyla oluştuğunu tespit ettik." ifadelerini kullandı.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Balıkesir'in Kepsut ilçesindeki orman yangınının, havadan ve karadan yapılan çalışmalar sonucunda, kontrol altına alındığını açıkladı.

Mardin’de 1’i kırmızı kategoride olmak üzere 2 terörist etkisiz Mardin’de 1’i kırmızı kategoride olmak üzere 2 terörist etkisiz

Yumaklı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Kepsut'taki orman yangını havadan ve karadan yapılan etkin müdahaleler sonucunda kontrol altına alındı. Soğutma çalışmalarımız devam ediyor." ifadelerine yer verdi.

MANİSA'DA DA OTOMOBİLDE ÇIKAN YANGIN ORMANA SIÇRADI
Manisa Soma'da seyir halindeki bir otomobilde başlayan yangın ormana sıçradı.

AA-20230820-31958703-31958702-MANISADA_OTOMOBILDE_BASLAYIP_ORMANA_DA_SICRAYAN_YANGIN_KONTROL_ALTINA_ALINDI

Soma'nın Yırca Mahallesi Şehitlik mevkisinde, saat 16.40 sularında, henüz belirlenemeyen bir nedenle bir otomobilde yangın çıktı. Yangın, hızla yayılarak çevredeki ormanlık alana sıçradı.

dQmc4a2s-k2MZGp_E6ktiQ

YANGIN 3 SAAT SONRA KONTROL ALTINA ALINDI
İhbar üzerine, bölgeye Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı 1 helikopter, 4 arazöz, su ikmal aracı ve dozer sevk edildi. 

Ekiplerin karadan ve havadan yürüttüğü yoğun müdahale sonucu yangın, 3 saatlik bir çaba sonrasında kontrol altına alındı.

Yangın nedeniyle kullanılamaz hale gelen otomobilde bulunan yolcuların, yara almadan kurtulduğu bilgisi alındı.

Bölgede soğutma çalışmaları devam ediyor.