İspanya Futbol Federasyonu Başkanı Luis Rubiales, Milli futbolcu Jennifer Hermoso'ya cinsel tacizde bulunduğu suçlaması nedeniyle başlayan soruşturma sonucunda görevinden geçici olarak uzaklaştırıldıktan sonra istifa etti.

NTV Spor’da yer alan habere göre; Rubiales, katıldığı bir canlı yayında federasyon başkanlığından istifa edeceğini açıkladı.

FIFA tarafından açılan soruşturma, Hermoso'yu kupa töreninde dudağından öptüğü gerekçesiyle Rubiales'e yönelikti. Bu süreç, İspanya'da kadın-erkek eşitsizliği ve sporda kadına yönelik cinsel taciz gibi önemli konuları gündeme getirdi ve "mee to" hareketine yol açtı.

FIFA CEZA VERDİ

Galatasaray, Pendikspor'u  2-0  yendi Galatasaray, Pendikspor'u 2-0 yendi

Bu olay, bir futbol yöneticisinin kadın bir futbolcuyu dudağından öpmesiyle başlamış, ardından FIFA, Rubiales'i futbol faaliyetlerinden 90 gün süreyle uzaklaştırmıştı.

HERMOSO, SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Taciz iddialarının ortaya çıkmasının ardından Jennifer Hermoso, suçlamaları destekleyerek mahkemeye başvurdu.

İspanyol futbolcunun, dudaktan öpme olayında rızası olmadığını belirterek Luis Rubiales hakkında suç duyurusunda bulunduğu öne sürüldü. Mahkeme kaynakları, savcının Hermoso'nun istemesi halinde "cinsel taciz" suçlaması da ekleyebileceğini ifade etti.

TEKNİK DİREKTÖRÜ İŞİNDEN ETTİ

Ayrıca, İspanya'yı kadın futbolunda tarihi bir başarıya taşıyan teknik direktör Jorge Vilda, ülkede yaşanan feminizm ve eşitlik tartışmalarının ardından görevden alındı. Dünya şampiyonu olan Vilda, RFEF Genel Kurulu'nda Rubiales'in istifasını alkışlamıştı, ancak bunun sonucunda görevden alındı.