Gazze'deki el-Ehli Baptist Hastanesi'ne düzenlenen ve yaklaşık 500 kişinin ölümüne neden olan saldırı, Türkiye'nin Meclis Genel Kurulu'nun ana gündemine taşındı.

İmamoğlu'na rakip çıktı! Bakırköy'den geliyor! İmamoğlu'na rakip çıktı! Bakırköy'den geliyor!

SAADET PARTİSİ’NDEN MİLLİ YAS ÇAĞRISI

Saadet Partisi Grup Başkanvekili İsa Mesih Şahin, milli yas ilan edilmesi çağrısı yaparken aynı zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bir heyet oluşturularak bölgeye gitmesini önerdi.

Şahin'in "Bir heyet oluşturalım Gazze'ye gidelim" önerisine, Meclis Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder, kendi yurt dışı yasağına dikkat çekerek yanıt verdi.

ÖNDER: BENİM YURT DIŞI YASAĞIM VAR

Sırrı Süreyya Önder, bu yasağın Meclis'teki bazı milletvekillerine de uygulandığını ifade etti.

Önder, Meclis Başkanvekili olarak yurt dışına çıkış yasağı bulunduğunu ve bu nedenle Gazze'ye gitme imkanının olmadığını vurguladı. Kendi yasağının yargı kararı olduğunu ve dolayısıyla Meclis’in “Mahkemenin iradesine biz karışamayız.” Diyebileceğini ifade eden Önder, ancak gruplarındaki 15 milletvekili hakkında İçişleri Bakanlığı tarafından ailelerini de içeren benzer bir yasağın uygulandığını belirtti. Önder, yargı kararlarına atıfta bulunarak, bu tür yasakların yargı süreçleri olmadan uygulanmasının hukuksuz olduğunu savundu.

ÖNDER: ABSÜRT BİR YASAK

Özellikle böyle bir dönemde Gazze'yi ziyaret etmek ve yaşanan acıları yerinde görmek istediğini dile getiren Önder, bu yasağın absürt olduğunu belirtti.

İYİ PARTİ’DEN “YASAK DÜZELTİLSİN” ÇAĞRISI

Ayrıca İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, bu durumun demokratik geleneklere aykırı olduğunu ve düzeltilmesi gerektiğini ifade ederken, CHP Grup Başkanvekili Burcu Köksal, yurt dışı yasağının bir hukuk garabeti olduğunu belirtti.

Ancak AK Parti ve MHP Grup Başkanvekillerinden henüz bir değerlendirme gelmedi.