Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir bakanlar toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada üniversite öğrencilerine yönelik olarak cep telefonları ve bilgisayarlar için 5 bin 500 TL'ye kadar cihaz desteği sağlayacaklarını belirtmişti. Bu destek, teknik detaylar netleşince Resmi Gazete'de yayınlanacak olan düzenlemeyle hayata geçirilecek. Daha fazla ayrıntı ise gün yüzüne çıktı.

TELEFONLAR PTTAVM ÜZERİNDEN SATIŞA ÇIKACAK

CNN Türk'ten Duygu Ayaz Bayram'ın aktardığı bilgilere göre; gençler, cep telefonu veya bilgisayar satın aldıktan sonra, bu alışverişlerini beyan ettikten sonra hesaplarına 5 bin 500 TL iade alacaklar. İlk olarak ödeme yapacaklar, ardından ödemenin bir kısmı iade edilecek.

Satışlar Pttavm.com üzerinden gerçekleştirilecek ve bu ürünler vergisiz olarak alınabilecek. Telefonlar ve bilgisayarlar için vergisiz ürünler için özel bir sekme açılacak.

TAKİP SİSTEMİ KURULACAK

Ayrıca, öğrencilerin aldıkları telefonları gerçekten kullanıp kullanmadıklarını takip etmek amacıyla bir izleme sistemi kurulacak. Bu sayede, öğrencilerin ihtiyacı olmayan telefonları başkalarının kullanmasının önüne geçilmeye çalışılacak.

ÜCRETSİZ 10 GB İNTERNET 

IMEI kayıt  harcı el yakacak IMEI kayıt harcı el yakacak

Ücretsiz 10 GB internet hizmeti için yaş değil, üniversite öğrencisi olma koşulu esas alınacak. Bu, 17 yaşında üniversiteye başlayan öğrencilerin de bu avantajdan faydalanabileceği anlamına geliyor. Hattın T.C. kimlik numarasına tanımlanması gerekmediği gibi, herhangi bir operatörü seçip her ay 10 GB internet hizmetinden yararlanabilecekler.