Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri genel Müdürlüğü  2024 yılı içinyurtdışına gönderilecek tıbbi sülük için bin 500 kilo kota koyulduğunu açıkladı.Plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahiile büyük ameliyatlarda yaranın iyileşmesi için kullanılan tıbbi sülükleri 
için Türkiye yıllardan beri kaynak durumunda.

suluk-yetiştiriciliği

Göz altı maskesi evde nasıl yapılır? Göz altı maskesi evde nasıl yapılır?


NESLİ TEHLİKE ALTINDA 
Tarım ve Orman Bakanlığı"Nesli tehlike altında olan yabani hayvan bitki türlerinin uluslararası ticaretine ilişkin sözleşme (CITES) gereği, ihracatı kota kapsamında olan Yılan Balığı (Anguilla anguilla) ve Tıbbi sülük (Hirudo verbana) için 2024 yılı ihracat kotaları belirlenmiştir.2024 Yılı için, Yılan balığı (Anguilla anguilla) ihracat kotası 100.000 Kg. Tıbbi sülük (Hirudo verbana) ihracat kotası  bin 500 Kg.'dır" paylaşımı yaptı.

TIBBİ SÜLÜK NE İŞE YARIYOR
Travmatik ya da estetik amaçla yapılan tüm cerrahi işlemelerinden sonra kan dolaşımını rahatlatmak ya da yeniden sağlamak amacıyla kullanılır. Varis ve venöz yetmezliklerde, yaşlılığa bağlı gelişen tüm eklem ve omurga ağrılarında çok iyi bir destektir.
Hirudo verbana türü tıbbi sülüğün laboratuvar koşullarında sığır ve piliç kanıyla farklı yöntemler uygulanarak beslenmesi sağlanmıştır
Anemi (kansızlık) sorunu olanlar,Pıhtılaşmayı önleyen hastalığı olanlar,Kalp yetmezliği olanlar,Kontrolsüz şeker (diyabet) hastalığı olanlar,Aktif kanama odağı olanlar, Kan sulandırıcı ilaç kullananlara tıbbi sülük tedavisi uygulanmıyor.
Sülük ödemi azaltıyor, dolaşımı kolaylaştıdrıyor varsa o bölgede cilt altı kanama ve pıhtıları yok ediyor,sinirlerin üzerindeki baskıyı azaltıp lokal ağrı kesici etki gösteriyor.

suluk-tedavisi

SAMSUN BÖLGESİ MERKEZİ 

Bir kişi aynı sülüğü 3-4 kere kullanabiliyor.Sülük tuzun ya da odun külünün içine atarak kusturuluyor.Tekrar temiz suya koyarak gölge bir yerde bekletiliyor.Aynı kişi 3-4 kez kullanabilir sülüğükullanabiliyor ama farklı kişilerde kullanılmıyor" 
Kızılırmak ve Yeşilırmak Deltaları gibi Türkiye'de tıbbi sülük popülasyonlarının en güçlü olduğu sulak alanlara sahip Samsun, Türkiye'nin ihraç ettiği bin 500 kilogram tıbbi sülüğün büyük bir bölümünü karşılıyor.