İslahiye Cumhuriyet Başsavcılığı'nın sorumluluk alanında yer alan Nurdağı ilçesi Başpınar Mahallesi'nde, Pazarcık merkezli 7,7 büyüklüğündeki depremde yıkılan Kavak Apartmanı'yla ilgili olarak yürütülen soruşturma tamamlandı.

İddianameye göre, tutuklu sanıklar Ökkeş Kavak, Mustafa T, Serdar Çelebi K. ve Fatma D. ile tutuksuz sanıklar Mine S.S. ve Ömer Faruk Ö. hakkında hazırlanan iddianame, İslahiye Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianamede, belediye başkanı seçilmeden önceki yıllarda inşa edilen binanın müteahhidi olan Ökkeş Kavak ve diğer sanıkların, "bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan 2 yıl 8'er aydan 22 yıl 6'şar aya kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep ediliyor.

İddianamede, binanın 1998 yılında ruhsatsız olarak inşa edilmeye başlandığı ve 2001 yılında tamamlandığı belirtiliyor. Ancak, 26 Aralık 2013 tarihinde sahte evrak düzenlenerek yapı ruhsatının alındığı ve binanın o tarihte yeni bir inşa sürecine girdiği ifade ediliyor. Binanın yapı kullanım izin belgesinin ise bulunmadığı vurgulanıyor.

Sahte savcımız da oldu! Sahte savcımız da oldu!

Ayrıca, yapı ortaklığı sözleşmesi gereği binanın yapım sorumlularının sanıklar Ökkeş Kavak ve Mustafa T. olduğu, yapı ruhsatı alındığı tarih itibarıyla müteahhidin Ökkeş Kavak, şantiye şefinin Serdar Çelebi K, uygulama denetçisinin Mine S.S, kontrol elemanının Ömer Faruk Ö, laboratuvar teknisyeninin ise Fatma D. olduğu belirtiliyor.

Bilirkişi raporu, suça konu binanın zemin etüdü, statik proje hesap raporu olmadan inşa edildiğini, donatı detaylandırmasının yetersiz olduğunu ve yapı ruhsatının alındığı tarihte oturma analizlerinin yapılmadığını ortaya koyuyor. Ayrıca, proje ile uygulama arasında farklılıklar olduğu ve bu eksikliklerin binanın yıkılmasına neden olduğu belirtiliyor.

Zemin etüt raporunda ise sahte imzalar tespit edilerek, bu raporun da sahte olarak düzenlendiği ifade ediliyor.

Sonuç olarak, sanıkların görev ve sorumluluklarını yerine getirmediği, sahte belgelerle yapı ruhsatını düzenledikleri ve bu nedenle binanın yıkılmasında ve kişilerin ölümünde taksirli eylemleri ile sorumlu oldukları iddianamede vurgulanıyor.