Müzisyen ve meteoroloji yüksek mühendisi Gökhan Abur, 80 yaşında hayatını kaybetti.

Hava durumunun duayeni olarak bilinen Abur, bir süredir rahatsızlığı nedeniyle tedavi görüyordu.

GÖKHAN ABUR KİMDİR?

Gökhan Abur, 1943 yılında Afyon'da dünyaya gelmiş bir yetenek. Memur bir ailenin çocuğu olarak, çocukluğu Türkiye'nin dört bir yanında geçmiş. İlkokula Ankara'da başlayan Abur, Elazığ'da devam etmiş. Ardından İstanbul'a gelmiş ve ilkokulu burada tamamlamış. Ortaokula geçtiğinde ise ailesinin memuriyeti nedeniyle Karabük'e taşınmış ve orada ortaokul ve lise eğitimini tamamlamıştır.

Lise yıllarında müziğe olan ilgisi belirmiş ve Karabük'te bir orkestra kurarak müzikal kariyerine adım atmış. Bu tutkusu, İstanbul Teknik Üniversitesi'nde Meteoroloji yüksek mühendisliği okumasına rağmen devam etmiş. Üniversite yıllarında İstanbul'da kurduğu orkestrayla müziğe devam etmiştir.

Mezuniyetinin ardından uzun yıllar boyunca Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nde Meteoroloji Bölümü'nde görev yapmış. 2003 yılında emekli olduktan sonra denizcilikle ilgilenmeye başlamış ve denizcilikle ilgili eğitimler vermiştir.

Müzik kariyeri ise 1960'lı yıllarda başlamış. 1967 yılında katıldığı Altın Ses Yarışması'nda dördüncü olan Abur, Fikret Şeneş'in katkılarıyla plak çalışmalarına başlamış. 14 adet 45'lik plağı ile "Yıldızlar Damı Deliyor" ve "Bir Gün Karşılaşırsak" adlarını taşıyan iki albümü bulunuyor. Ayrıca 1975 yılında Türkiye'nin Eurovision şarkı yarışması elemelerine katılmıştır. 

1983'ten sonra denizcilikle ilgilenmeye başlayan Gökhan Abur, denizcilikle ilgili eğitimler vermiş ve Açık Radyo'da "Açık Deniz" adlı bir program yapmıştır. Ayrıca İstanbul Piri Reis Denizcilik Üniversitesi'nde dersler veren Abur, NTV ekranlarında "Gökhan Hoca ile Hava Durumu" programını sunmuştur. 

Müziğin ve meteorolojinin ilginç bir birleşimi olan Gökhan Abur, ikisi ikisz toplam üç çocuğu vardır.