Ölümünden yüzyıllar sonra bile ilgi odağı olmaya devam eden 16. yüzyılda yaşamış gerçek adı Michel de Notre-Dame olan Fransız kahin ve hekim Nostradamus'un 2023 yılında büyük bir savaşın başlayacağını söylediği kehaneti zaman zaman gündem oldu.
 
Bu yıl Üçüncü Dünya Savaşı’nın başlayacağını öngören kahin, Gazze Şeridi’ni yöneten Hamas’ın başlattığı “Aksa Tufanı” operasyonunun ardından yeniden konuşulmaya başlandı. Nostradamus'un sözleri akıllara "Acaba kehaneti gerçek mi oldu?" düşüncesini getirdi.
 
Yüzyıllar önce yayımlanan eserinde Nostradamus, 2023 yılı için “Büyük Savaş’ta yedi ay, insanlar kötülük yapmaktan öldü” diye yazmıştı.

nostra

YANLIŞ MI YORUMLANDI?

Adana'da 374 kişiyi 150 milyon lira dolandırdılar Adana'da 374 kişiyi 150 milyon lira dolandırdılar

Bu tahminin, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrasında ortaya çıkacak çatışmalar nedeniyle başlayacak bir 3. Dünya Savaşı olduğu düşünülüyordu. Ancak Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e roket saldırısı başlatmasından sonra öngördüğü kehanetin bu olabileceği dillendirilmeye başlandı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun sosyal medya hesabından “savaşta” olduklarını duyurmasının ardından iddialar daha da güçlendi. Nostradamus’un kehaneti endişe yaratsa da söylediklerinin her zaman tümünün gerçekleşmediği de billiniyor...

Geçen yıl bir asteroit çarpması öngören Nostradamus, yapay zeka robotlarının da 2022 yılı sonuna kadar dünyayı ele geçireceğini de iddia etmişti. Daha doğrusu onun yazdıkları öyle yorumlandı.

KENNEDY SUİKASTINI DA BİLMİŞTİ

Geçmişte Hitler’in yükselişini, John F. Kennedy’nin Dallas’taki suikastını ve 11 Eylül saldırılarını önceden bildiğine inanılan Nostradamus’un 1555 yılında yazdığı bir metinde kullandığı kelimelerin günümüze çok uygun olduğu tespit edildi.

Nostradamus’un 1555’te “Güneş gibi baş da parlayan deniz olacak. Karadeniz’deki canlı balıklar kaynayacak. Rodos ve Cenova, yarı aç kaldığında yerel halk onları kesmeye çalışacak” ifadesini kullandığı ileri sürülüyor.

Son dönemde kehanetleri Baba Vanga ile birlikte sık sık gündem olan Nostradamus’un sözlerini inceleyen uzmanlar, ünlü kahinin küresel iklim değişikliği ve küresel ısınmayı bildiğini düşünüyor.