Norveç Nobel Komitesi tarafından bugün yapılan açıklamada, 2023 Nobel Barış Ödülü'nün İran'daki kadın haklarına karşı mücadelesi ve insan hakları ile özgürlüklerin savunucusu olarak verilen çabaları nedeniyle Nergis Muhammedi'ye verildiği belirtildi.

NERGİS MUHAMMEDİ KİMDİR? 

Muhammedi, İran'da kadın haklarına ve ölüm cezasının kaldırılmasına yönelik çalışmalarıyla tanınan önde gelen bir insan hakları aktivisti olarak biliniyor.

TAHRAN'DA 12 YIL HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI

Ancak, Front Line Defenders adlı hak örgütüne göre, Muhammedi şu anda Tahran'daki Evin Cezaevi'nde yaklaşık 12 yıl hapis cezasına çarptırılmış durumda bulunuyor. Muhammedi'ye yöneltilen suçlamalar arasında devlete karşı propaganda yapmak da bulunuyor.

Muhammedi ayrıca, 2003 Nobel Barış Ödülü sahibi Şirin Ebadi tarafından yönetilen bir sivil toplum kuruluşu olan İnsan Hakları Savunucuları Merkezi'nin başkan yardımcısı olarak görev yapıyor.

ÖDÜLÜ ALAN 19. KADIN

Bu ödül, Maria Ressa'nın 2021'de kazandığı ödülden bu yana verilen ilk Nobel Barış Ödülü oldu ve son 122 yılda ödülü kazanan 19. kadın olarak tarihe geçti.

NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ

80 ve 90’ların çocukları terk mi edildi? 80 ve 90’ların çocukları terk mi edildi?

Nobel Ödülleri, İsveçli Alfred Nobel'in vasiyeti üzerine oluşturulan Nobel Vakfı tarafından insanlığa hizmette bulunan kişilere ve kuruluşlara verilmektedir. Bu ödüller, fizik, kimya, edebiyat, barış ve tıp olmak üzere 5 ayrı dalda verilmektedir. Ekonomi alanında verilen Nobel Ekonomi Ödülü ise 1969'dan beri verilliyor.

Her yıl, Alfred Nobel'in ölüm tarihi olan 10 Aralık'ta düzenlenen bir törenle ödüller sahiplerine verilmektedir. Nobel Ödülleri, tarihsel olarak Birinci ve İkinci Dünya Savaşları gibi dönemlerde iptal edildiği yıllar dışında her yıl verilen bir ödül.