Kanada ve Hindistan, Hindistan'daki ayrılıkçı Sih örgütü Halistan Kurtuluş Gücü'nün (KLF) yöneticisi Hardeep Singh Nijjar'ın öldürülmesinin ardından çıkan anlaşmazlık nedeniyle karşılıklı olarak diplomatlarını sınır dışı etme kararı aldı.

"NİJJAR'IN ÖLDÜRÜLMESİNİN ARKASINDA YENİ DELHİ HÜKÜMETİ VAR" 

Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly, Kanada Başbakanı Justin Trudeau'nun, Nijjar'ın öldürülmesinin arkasında Yeni Delhi hükümetinin olduğunu açıklamasının ardından üst düzey bir Hint diplomatın sınır dışı edildiğini duyurdu.

Joly, olayın soruşturulmasında, Hindistan'ın tam işbirliğini beklediğini ifade ederek, Başbakan Trudeau'nun konuyu ABD Başkanı Joe Biden ve İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ile görüştüğü bilgisini paylaştı.

İKİ ÜLKE ARASINDA KARŞILIKLI SUÇLAMALAR

Sınır dışı edilen Hint diplomatın, Hindistan'ın dış istihbarat teşkilatı olan Yeni Delhi Araştırma ve Analiz Kanadı'nın (RAW) Kanada'daki Başkanı Pavan Kumar Rai olduğu iddia edildi. Kanada Kamu Güvenliği Bakanı Dominic LeBlanc, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Ulusal Güvenlik Danışmanı ile Kanada İstihbarat Servisi Başkanı'nın mevkidaşlarıyla söz konusu iddiaları görüşmek üzere Hindistan'a gittiğini bildirdi.

Hindistan ise Kanada Başbakanı Trudeau'nun açıklamalarını "saçma ve maksatlı" olarak nitelendirerek, Kanada hükümetini "kendi topraklarında faaliyet gösteren tüm Hindistan karşıtı unsurlara karşı hızlı ve etkili yasal adımlar atmaya" çağırdı. Benzer iddiaların Trudeau tarafından Hindistan Başbakanı Narendra Modi'ye de yöneltildiği ve reddedildiği vurgulanan açıklamada, Hindistan'ın hukukun üstünlüğüne bağlı, demokratik bir devlet' olduğu kaydedildi.

Hindistan da misilleme olarak bir Kanadalı diplomatı sınır dışı etme kararı aldığını ve diplomatın ülkeden ayrılmak için 5 günü olduğunu duyurdu.

AB'den 36 bin gence ücretsiz tren bileti AB'den 36 bin gence ücretsiz tren bileti

NE OLMUŞTU?

Hindistan tarafından yayımlanan 40 kişilik 'terör listesinde' yer alan ayrılıkçı Sih örgütü KLF'nin yöneticisi Nijjar, 18 Haziran'da Kanada'da vurularak öldürülmüştü. Trudeau, 18 Eylül Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Nijjar'ın öldürülmesinin arkasında Yeni Delhi hükümetinin olduğunu iddia etmişti.

Sih örgütü KLF, Hindistan'ın Pencap eyaleti dışında Pakistan'ın Pencap, Hayber Pahtunhva, Sindh, Belucistan ve Keşmir bölgelerinin de tamamını veya bir kısmını Halistan olarak görüyor ve Hindistan tarafından "terör örgütü" olarak tanımlanıyor.