New York Belediye Başkanı Eric Adams, şehirdeki camilerde cuma namazı vakitlerinde ve ramazan ayı boyunca iftar zamanlarında ezan sesinin açıkça duyurulabileceğini duyurdu.

Eric Adams, düzenlediği basın toplantısında, "Bürokrasiyi ortadan kaldırıyoruz ve şunu açıkça ifade ediyoruz: Eğer herhangi bir ayin veya ibadet yerinde bulunuyorsanız, cuma namazı ezanını daha belirgin şekilde duyurmak için izin başvurusunda bulunmanız gerekmez." şeklinde konuştu.

Adams, çeşitli cami dernekleri ve Müslüman vakıf temsilcilerinin hazır bulunduğu toplantıda, "New York'ta inancınızı yaşamakta özgürsünüz. Gururluyum, sonunda bugün bunu gerçekleştiriyoruz" ifadelerini kullandı.

"İslam'ın, Hıristiyanlık, Musevilik ve diğer inançlar gibi New York kültürünün önemli unsurlarından biri olduğunu ve camilerin, suça karşı mücadele ve düzensiz göçmenler konusunda büyük yardımda bulunduğunu" belirten Adams, Müslüman liderlere hitaben, "Size hak ettiğiniz tanınmayı sağlamaya kararlıyız" dedi.

Kainat güzelleri makyajsız güzel değil mi? Kainat güzelleri makyajsız güzel değil mi?

New York'un, "özgürlükler ve haklar anlamında birçok konuda öncü olduğunu" ifade eden Eric Adams, kanunda yeri olduğu üzere herkese eşit davrandıklarını, kimseye veya herhangi bir gruba fayda sağlamak için kuralları değiştirmediklerini vurguladı.
Müslüman toplum liderlerinin de Adams ve diğer yetkililere teşekkür ettiği toplantının sonunda, aynı kürsüden ezan okundu ve İngilizce açıklamasına yer verildi.

Belediyenin aldığı karar doğrultusunda, ilk cuma gününden itibaren New York'ta ezan sesi, 12.20 ile 13.30 arasında ve ramazan aylarında iftar vaktinde "makul bir seviyede" tutulmak kaydı ile dışarıya verilebilecek.