Gazze'deki Filistinli örgütlerin gerçekleştirdiği saldırıların ardından İsrail'de istihbarat zafiyeti tartışmaları yaşanıyor. Başbakan Netanyahu, "Artık bir savaşın içindeyiz" açıklamasının ardından, İsrail'in Hamas'a verilecek yanıtın çok sert olacağını belirtti. Gazze sınırındaki bölgelerin belediye başkanlarıyla bir araya gelen Netanyahu, "Vereceğimiz yanıt tüm Orta Doğu'yu değiştirecek" dedi.

Ayrıca, ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrail'deki 9 ABD vatandaşının hayatını kaybettiğini doğruladı. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Adrienne Watson, "Kurbanlara ve çatışmalardan etkilenenlerin ailelerine başsağlığı dileklerimizi iletiyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Durumu yakından izlemeye ve başta yerel yetkililer olmak üzere İsrailli ortaklarımızla iletişim halinde kalmaya devam ediyoruz" açıklamasını yaptı.

Öte yandan BBC, 10'dan fazla İngiltere vatandaşından haber alınamadığını bildirdi. Bir hükümet kaynağına dayandırılan habere göre, bu kişilerin öldüğü veya kaybolduğundan endişe ediliyor. 

SAVAŞIN İKİNCİ CEPHESİ AÇILABİLİR 

2023 FIFA Kulüpler Dünya Kupası başlıyor 2023 FIFA Kulüpler Dünya Kupası başlıyor

İsrail ordusu, Lübnan sınırından ülkeye sızmaya çalışan silahlı grupları imha ettiğini duyurdu. Lübnan sınırında silahlı grupların Hamas'ın saldırılarına katılması halinde savaşın 2. cephesinin açılabileceği belirtiliyor.

MISIR İSTİHBARATI 

Mısır istihbaratının, Hamas'ın büyük bir planladığına dair İsrail'i defalarca uyardığı ancak bu uyarıların dikkate alınmadığı iddia ediliyor. Mısırlı bir istihbarat yetkilisi, İsrail'i Gazze'deki durum hakkında önceden uyardıklarını belirterek, İsrail'in bu uyarıları hafife aldığını ifade etti.

İSRAİL BASINI: "GÜVENLİK ZAFİYETİ VAR" 

İsrail basınında, Filistinli silahlı grupların saldırısı sırasında İsrail ordusu, güvenlik ve istihbarat teşkilatlarının büyük bir zafiyet gösterdiği eleştirilerine yer verilmişti. İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, ordunun halka açıklama yapma borcu olduğunu kabul etmiş, ancak şu anda önce savaşacaklarını ve ardından soruşturma yapacaklarını belirtmişti.