Enflasyon açıklandıktan hemen sonra hem Merkez Bankası hem de dünyanın önde gelen ekonomistleri dikkat çeken değerlendirmeler yaptı. 

Değerlendirmelere baktığımda kendi kendime bir kez daha gururlandım. Çünkü bugüne kadar, ne söylediysek ete kemiğe bürünmüş. Boşa konuşmuyor olmak, mutlu ediyor insanı. 

Elbette en önemli değerlendirme Merkez Bankası tarafından gelendi.

Oldukça somut, ayakları yere basan ve gelişmiş bir ülkenin Merkez Bankasına yakışacak şekilde gerçekçiydi.

MERKEZ NE DEDİ?

Gerek buradaki yazılarımda gerekse sosyal medya platformlarındaki videolarımda “normalleşmeye” özellikle vurgu yaptığımı biliyorsunuz. Normalleşmenin yolu ise gerçeklerle yüzleşmekten geçiyor. Gördüğüm kadarıyla ekonomi yönetimi ve kurumları da bu olmazsa olmazın farkına varmış durumda. TÜİK’in daha ayağı yere basan enflasyon verisi, Merkez Bankasının akılcı değerlendirmeleri ve Hazine Bakanı Mehmet Şimşek’in şimdilik bu süreci bir orkestra şefi ustalığında yönetiyor olması herkesin takdirini topluyor.

O nedenle Türkiye son zamanlarda daha çok ilgi odağı olmaya başladı.

Şimdi gelin Merkez Bankasının enflasyon değerlendirmesine bakalım. Gerçekçi mi değil mi kararını kendiniz verin…

*    Enflasyon tarihsel temmuz ayı eğilimine kıyasla yüksek bir artış kaydetti 
*    Gıda fiyatları, taze meyve sebze grubu öncülüğünde önceki aya kıyasla önemli ölçüde yükseldi. 
*    Vergi ile yönetilen yönlendirilen kalemlerdeki fiyat artışlarının yanında, Türk Lirasındaki değer kaybı ve ücret artışları enflasyondaki yükselişte etkili oldu. 
*    Üretici fiyatları bir önceki ayın ardından bu dönemde de yüksek bir aylık artış kaydetti” 

Tekrar söylüyorum; bence oldukça gerçekçi…

PEKİ YABANCILAR NE DİYOR?
Bi kere en sonda da söyleyeceğimizi hiç dolandırmadan en başta söyleyelim. Yabancı ekonomistler Türkiye ekonomi yönetimini ve kurumlarını tekrar ciddiye almaya başladı. Hiç yorum yapmadan görüşlerini sizlerle paylaşıyorum.

MCKENNA TÜRKiYE ENFLASYON HEDEFiNE UZAK
Wells Fargo ekonomisti Brendan McKenna, “Türkiye enflasyonda beklenen düşüşe henüz çok uzak. İleriye dönük olarak, TL'deki değer kaybının önümüzdeki aylarda enflasyonu daha da yukarı çekeceğini düşünüyorum.” 

NICK STADTMILLER: ENFLASYONUN ALTINDAKİ FAİZ FİYAT BASKISI GETİRİYOR
New York merkezli Medley Global Advisors yöneticisi Nick Stadtmiller, “Enflasyonun önümüzdeki yıl Merkez Bankasının önceki enflasyon raporlarında öngördüğü gibi düşmeyecek.Merkez yönetiminin bu durumu kabul etmesi umut verici. Bu arada enflasyonun yüzde 50'ye yaklaştığı bir ortamda politika faizinin bunun yarısından bile daha az olması fiyat baskılarını hafifletmez”

CHRIS BAILEY: BORSA, EKONOMİYE GÜVENİ FİYATLIYOR
Financial Orbit Kurucusu Chris Bailey, “Önümüzdeki süreçte kurda biraz daha yükseliş olabilir. Yıl sonuna doğru tüketici fiyatlarının zirve yapıp, 2024’te düşmeye başlayacağını düşünüyorum. Yeni ekonomi yönetimine duyulan güven sonrası Borsa İstanbul’da pozitif fiyatlama görülüyor. Ayrıca önümüzdeki 18 ay boyunda uluslararası yatırımcılar Türkiye’de yatırım yapmaya daha olumlu yaklaşabilir”

Gördüğünüz gibi aklı başında tüm ekonomistler Türkiye’nin yeni duruşunu mercek altına almış durumda. Neredeyse hepsi enflasyonun, faizlerin ve kurun yükselmeye devam edeceğini söylüyor. Ve yine neredeyse hepsi normalleşme sonrası Türkiye’nin yatırım yapmak için bir fırsat olabileceği görüşünde.

BEN DE BAŞKA BİŞEY DEMİYORUM…

İyi hafta sonları Sevgili Dostlarım…