The Guardian haberine göre, NASA'nın yanlış komut gönderdiği Voyager 2 uzay aracı, uzayın derinliklerinde savrulmaya devam ediyor.

İsrail'den savaşa dev bütçe İsrail'den savaşa dev bütçe

NASA, kayıp uzay aracı Voyager 2'ye yeniden bağlantı kurabilmek için Kanberra'da bulunan devasa çanak anteni kullanmayı tercih etti. Uzay aracıyla iletişime geçmek amacıyla 19 milyar kilometre ötedeki Voyager 2'ye sinyal göndermeye çalışıyorlar. Ancak, uzay aracından gelecek sinyalin dünyaya ulaşmasının 18 saatten daha uzun süreceği tahmin ediliyor.

NASA'nın Jet Tahrik Laboratuvarı, gelecek hafta Kanberra'daki bu devasa çanak anteni aracılığıyla Voyager 2'ye yoğun sinyal gönderecek. Sinyallerin başarıyla ulaşmaması durumunda NASA, ekim ayına kadar uzay aracının otomatik olarak iletişim ağını sıfırlayarak sorunu düzeltecek. Bu süreçte, NASA 24 milyar kilometre uzaklıkta bulunan Voyager 1 ile iletişimini sürdürmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta NASA'nın yanlış bir komut göndermesi sonucu, Voyager 2'nin anteni yüzde 2 oranında kaymış ve iletişimi kesilmişti. Şimdi ekip, uzay aracının tekrar hizaya gelmesi ve bilim görevlerine devam edebilmesi için çabalıyor.