Karabük'ün Safranbolu ilçesinde düzenlenen deprem zirvesinde konuşan yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, zirvede yaptığı konuşmada, Karabük fayının potansiyel tehlike taşıdığını ifade etti. Görür, "Eğer deprem üretirse 7'ye varan bir deprem üretebilir." dedi. Türkiye'nin deprem gerçeğiyle yüzleşmesi gerektiğini vurgulayan Görür, yerel yöneticilerin de deprem konusunda eğitilmesi ve halkın deprem farkındalığının artırılması gerektiğini belirtti.

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde bulunan Karabük'ün Safranbolu ilçesinde, "Kentsel Dönüşüm, Markalaşma, Karabük ve Çevresi Deprem Afet Zirvesi" düzenlendi. Zirvede, uzmanlar Karabük fayının potansiyel tehlikesine dikkat çekti.

DEPREM AFET ZİRVESİ'NDE UYARILAR

Erdoğan'ın koruması Yunan basınının gündeminde! Erdoğan'ın koruması Yunan basınının gündeminde!

Karabük'ün UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer aldığı Safranbolu ilçesinde "Kentsel Dönüşüm, Markalaşma, Karabük ve Çevresi Deprem Afet Zirvesi" düzenlendi. İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, zirvede yaptığı konuşmada Türkiye'nin deprem gerçeğine vurgu yaparak, "Ülkemizin en önemli gündem maddesi ve beka sorunu deprem. Eğer bu depremleri halledemezsek, binlerce insanımızı toprağa verirsek, ülkemizi soyumuzu özgün bağımsız olarak geleceğe taşıyamayız." dedi.

KARABÜK FAYI: BİLİNMEYEN TEHLİKE

Prof. Dr. Naci Görür, Karabük ilinin deprem açısından görece güvenli bir bölge olduğunu ancak Karabük fayı gibi bilinmeyen bir tehlikenin varlığına dikkat çekti. Karabük fayının jeolojik özelliklerinin incelenmesi gerektiğini ve ne zaman deprem üretebileceğinin bilinmediğini belirten Görür, "Kuzey Anadolu Fay Hattı yılda 1 santimetre hareket ediyor ve 500 senede 5 metre kayıyor. Bu da 7 ve üzeri deprem üretebilir. Karabük fayı ise hala gizemini koruyor. Bu nedenle yerel yönetimlerin jeolojik ve jeofizik incelemeleri yapması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

DEPREMİN CİDDİYE ALINMASI GEREKİYOR

Prof. Dr. Görür, depremin önemini vurgulayarak yerel yöneticilerin de deprem konusunda eğitilmesi gerektiğini belirtti. Halkın depremi ciddiye alması gerektiğini ve bu bilincin oluşturulması gerektiğini ifade eden Görür, "Halkın ciddiye almadığı bir şeyi hükümetler nasıl önleyebilir? Halk depreme ve yerel yönetimlerine sahip çıkmalıdır. Demokratik anlamda, can güvenliği bakımından, depremde can kaybının önlenmesi için halkın taleplerde bulunması önemlidir." dedi.

Karabük ve çevresinin deprem riskine karşı bilinçlendirilmesinin ve tedbirlerin alınmasının önemli olduğu vurgulandı.