Gereksiz bir işe girişen Bülent Kerimoğlu ve saz arkadaşları ihtiyaç arz etmediği halde giriştikleri bu inşaat faaliyeti için bugüne kadar Bakırköy Belediye kesesinden 22 milyon 601 bin dolar harcama yaptı. Yani güncel değerden 610 milyon TL’yi gereksiz inşaata gömdü…Buna bir de tefrişat harcamasını eklediğinizde 631 milyonluk bir rakama ulaşılıyordu.

Yaklaşan genel yerel seçimler öncesinde gerek İstanbul gerek Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayları için isimler konuşulmaya başlandı…Şunu da asla unutmamalıyız ki aday adaylarının isimleri gündeme geliyorsa bu illerin belediye başkanlarından partide memnuniyetsizliğin işaretidir. Şöyle de ifade edebiliriz: Ankara için Melih Gökçek, İstanbul için Kadir Topbaş’a rakip çıkabildi mi?

Hayır!

Peki Eskişehir’de Yılmaz Büyükerşen’e?

Hayır…

Çünkü bu isimler güçlü figürlerdi ve başkanlıkları tartışılamazdı.

Peki CHP’de Ankara ve İstanbul için yeni isimler gündeme gelmesini neye bağlayacağız? Kimse kusura bakmasın; iki il için de CHP’de derin bir memnuniyetsizlik hâkim…

Adaylardan birinden başlayarak yazımıza giriş yapalım: Bakırköy belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu…

Bildiğiniz gibi   Kerimoğlu, Ekrem İmamoğlu’na ağır eleştirilerde bulunan isimlerin başında geliyor…Bu çıkışlarının ardında yatan niyet ise CHP’den İBB Başkan adayı olmak… Bülent Kerimoğlu’nu hafife almayın derim ve 15 Temmuz darbe gecesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu evinde ağırlayacak kadar yakın ilişkiye sahip olduğunu hatırlayın.

Peki, kendini İBB Başkanlığına yakıştıran Bakırköy Belediye Başkanı Kerimoğlu’nun karnesi ne durumdaydı?

Bu özgüveni nedendi?

Bakın size yaptığı iki icraatını anlatayım, kararı size kalsın…

7 YIL GEÇTİ BİTEMEDİ

Bakırköy Belediyesi mevcut başkanlık binasından hiçbir rahatsızlığı yokken yenisini inşa etmek gereği duydu… Bakırköy ilçesinin tek sıkıntısı bu muydu bilinmez. Ama bizce hiç de gereği yoktu! Kerimoğlu yönetimi 2016 yılında bu kararı aldı ve Ocak 2017’de ihaleye çıktı. İhale şartnamesinde kaba inşaatın 240 iş gününde tamamlanacağı şerhi vardı. Projeye göre yeni başkanlık binası dört bodrum, dert zemin üstü kattan oluşacaktı. Kaba inşaat, şartnamede belirtildiği gibi 2017 Temmuz’unda tamamlanacak, ince işlere geçilecekti.

Böyle mi oldu?

Tabii olmadı!

Kerimoğlu yönetimi kaba inşaatı 46 ayda anca tamamladı.

Bakırköy Belediyesi yeni başkanlık sarayının inşaatının kabası için ilk ihalesini 32 milyon 750 bin TL olarak sonuçlandırdı…

Dikkat! Dolar: 3,70 idi ve o tarihteki karşılığı 8 milyon 851 bin dolardı…

Kerimoğlu yeni sarayına kavuşmakta kararlıydı ve ikinci ihalesine 21 Ekim 2021’de çıkıyordu.

Bu seferki ihale ince işçilik başlıklıydı ve 127 milyon 325 bin TL ile sonuçlandı…İşin süresi ise 23 ay olarak açıklanıyordu. Kaba inşaata sekiz ay, ince işçiliğe 23 ay! Şaka gibi!

Gelelim ihale tarihinde dolar kuruna. 21 Ekim 2021 tarihinde kur: 9,26 TL. Güncel hesapla 13 milyon 750 bin dolar ediyordu.

Bu yeterli miydi? Asla, katiyen yetmezdi ve mutlaka yeni mobilyalarla faaliyete geçilmeliydi.

Kerimoğlu idaresi bu sefer Yeni Hizmet Binası Hareketli Mobilya ve Arşiv Dolapları alımı ihalesi sonuçlandırıyor, tutar: 21 milyon 425 bin TL olarak açıklanıyordu. Dolar karşılığı: 1 milyon 136 bin…

630 MİLYONLUK İSRAF

Gereksiz bir işe girişen Bülent Kerimoğlu ve saz arkadaşları ihtiyaç arz etmediği halde giriştikleri bu inşaat faaliyeti için bugüne kadar Bakırköy Belediye kesesinden 22 milyon 601 bin dolar harcama yaptı. Yani güncel değerden 610 milyon TL’yi gereksiz inşaata gömdü…Buna bir de tefrişat harcamasını eklediğinizde 631 milyonluk bir rakama ulaşılıyordu.

Unutmadan hatırlatmakta yarar var. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı 23 Ağustos 2023 tarihli inşaat maliyet birim fiyatlarına göre söz konusu Bakırköy Başkanlık Sarayının 400 milyon liraya mal olması gerekiyor…

"Neden 630 milyon" diye sormayın artık. Nedenini sizler de biliyorsunuz kuzum!

Sayın Kerimoğlu yönetiminin başka akıl-sır erdirmekte zorlandığımız ihaleleri de var kuşkusuz. Onları daha sonra birkaç belediyeyi de dahil ederek kıyaslamada bulunarcağız.

Size söz; birlikte bu ülkenin belediyelerinin neden battığını belgeleriyle öğreneceğiz…