Dün yazımda TÜRK-İŞ gıda enflasyonunu sizlerle paylaşmıştım. Yaz ayları olmasına rağmen gıda fiyatlarının nasıl uçtuğunu hep birlikte görmüştük.

Ve bugün de kötü haber, İstanbul Ticaret Odası tarafından geldi. Her ay açıkladıkları İstanbul enflasyonu Temmuz'da önceki aya göre yüzde 9,84 artmış.

16 AYIN EN YÜKSEK ENFLASYONU
İstanbul’un yıllık enflasyonu ise yüzde 63,7 oldu. Böylece İstanbul TÜFE Nisan 2022'den beri en hızlı artışını kaydetti. 

Aylık artışlar daki ayrıntılı tablo ise şöyle;

Sağlık ve kişisel bakım fiyat artışı yüzde 17,35
Ev eşyası fiyat artışı yüzde 16,02
Kültür eğitim ve eğlencede fiyat artışı yüzde 14,66
Ulaştırma ve haberleşmede fiyat artışı yüzde 12,79
Konutta fiyat artışı yüzde 10,07
Gıda harcamalarında fiyat artışı yüzde 8,61
Giyimde fiyat artışı yüzde 2,33 

Kısaca TÜRK-İŞ’e göre de, İTO’ya göre de, hatta Merkez Bankası beklentilerine göre de enflasyon sert bir şekilde yükseliyor. 

TÜİK'İN ENFLASYON YÜKSELDİ AÇIKLAMASI MÜJDEDİR!
Bakalım TÜİK ayın üçünde, yani yarın nasıl bir enflasyon açıklayacak.

Çünkü her ne kadar TÜRK-İŞ ve İTO gibi kurumlar bir fikir verse de asıl belirleyici TÜİK enflasyonu. 

Peki TÜİK’de enflasyonun yükseldiğini söylerse bu kötü haber mi?

Hayır Sevgili Dostlarım…

Aslına bakarsanız müjde olarak bile görebiliriz. Çünkü bu enflasyonun yükseldiği değil gerçeğe yakın enflasyonun kabul edildiği anlamına gelir..

5 YILDA YÜZDE BİNLER AŞILDI!
Hepimiz gayet iyi biliyoruz ki gerçek enflasyon TÜİK’in son 4-5 yıldır açıkladığı değil; bizim hayatımızda yaşadığımız enflasyon. Ve bu enflasyon 4-5 yılın toplamında yüzde binlerin üzerine çoktan çıkmış durumda. Oysa TÜİK enflasyonu bu rakamın yanından bile geçmiyor.

"FAKİRLEŞME ENFLASYONU!"
İşin kötü tarafı gelirlerimiz TÜİK enflasyonuna göre artarken, giderlerimiz gerçek enflasyona göre artıyor. Dolayısıyla bu durum her geçen gün biraz daha satın alma gücümüzü kaybetmemize ve aynı zamanda fakirleşmemize neden oluyor. 

Düşünsenize satın aldığımız tüm ürün fiyatlarına ortalama yıllık en az yüzde 200 zam gelirken, bizim maaşlar yüzde 20 artıyor. Arada oluşan yüzde 180'lik fark sürekli bizleri fakirleştiriyor. Onun için ben bu duruma  “fakirleşme enflasyonu” diyorum. Üstelik bunu yıllardır söylüyorum ve ne yazık ki haklı olduğumu hepimiz yaşayarak gördük.

O nedenle TÜİK yüksek enflasyonu yüksek açıklarsa bu kötü haber değil MÜJDE ’dir diyorum. Çünkü eğer TÜİK en azından gerçeğe yakın bir enflasyon açıklarsa o zaman bizim maaşlarda gerçeğe yakın oranlarda artacak ve normalleşme başlayacak.

Bu sayede satın alma gücümüz artacak gelirlerimizin bir kıymeti olacak. 

Şimdi “peki bu enflasyonu artırmaz mı?” diyenleri duyar gibiyim. 

Sevgili arkadaşlarım,

Enflasyon zaten artmış durumda. Bu bir ilizyon. Enflasyon yokmuş gibi yapmak enflasyonun olmadığı anlamına gelmez. Bu yükün zengin yerine fakirin sırtına bindirilmesi demektir. Orta gelir seviyesinin yok edilmesi, sosyal sorunların çığ gibi büyütülmesi, suç ve boşanma oranlarının arttırılması demektir. 

Ve bu dönüşümü yapmadığımız sürece bu bedeller daha da ağırlaşarak devam edecektir. Bu yoldan çıkmak ve normalleşmek tek çaredir.
Çünkü;

Ancak TÜİK siyasal olmaktan vazgeçer verileri gerçeklikle örtüşür bir şekilde açıklarsa; ülke ekonomisi, hane ekonomisi yani bizim ekonomimiz düzelebilir.

Ve ancak o zaman bu korkunç fakirlik kıskacından çıkılabilir.

Benden söylemesi…