14-27 Mayıs seçimlerinden önce 100 bin imza toplayarak cumhurbaşkanı adayı olan, seçime günler kala adaylığını geri çeken Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, 31 Mart 2024 yerel seçimleri için kararını açıkladı. 

Parti Meclisi ve il başkanlarıyla toplantı yaparak seçim sürecini değerlendirdiklerini belirten İnce, “Oylama sonucunda Memleket Partisi olarak yerel seçimlerde yarışma kararı aldık, yarışacağız” dedi.

"BİR MÜLTECİ SORUNU İKİ BARINMA SORUNU"

Gazete Duvar'ın aktardığı habere göre; Türkiye’nin geçmişten bu yana pek çok sorunu olduğunu fakat iki sorunun öne çıktığını belirten Zafer Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, “Bir mülteci sorunu, iki barınma sorunu. İnsanlar barınacak ev bulamıyor. Dün nas vardı bugün nas yok. Bu kardeşiniz iktidardayken faiz yükselmez diyordu, faizler arttı. İnsanlara imar barışı vaadi verdiler, insanların hem paralarını hem canını aldılar. Bilim insanları bas bas İstanbul depremi diye bağırırken 25 yıldır hiçbir önlem almadılar. Doları 21 yıl önce 1,5 liradan aldılar 30 liraya yaklaştırdılar” diye konuştu.

Kandil’in hem seçim sürecine hem de aday belirlemede etkili olduğuna dikkat çeken İnce, mahkemelerin de siyasi yasakla süreci etkilediğini ifade etti. 

"TAYYİP'İN ADAMI DEDİLER"

Türkiye'nin üzerinde büyük bir oyun olduğunu vurgulayan İnce, "Üçüncü yol olur dedik bizi bölücü ilan ettiler. Tayyip’in adamı dediler. Milyon dolarlık sahte dekontları paylaştılar. Anketler, televizyonlar yalan söyledi” ifadelerini kullandı. 

"EN ZOR OLAN ŞEY BU SEÇİMİ KAYBETMEKTİ"

Cumhuriyetçi seçmenin AK Parti seçmenini her zaman aşağıladığını belirten İnce, bahsettiği seçmenlere seslenerek şöyle dedi:

Mavi bültenle aranan mafya lideri İstanbul'da yakalandı Mavi bültenle aranan mafya lideri İstanbul'da yakalandı

“Siz yüzde 60’larla kazanacağız deyip Çankaya’da Sadullah Ergin’e oy verdiniz. Sizin verdiğini oylarla 39 vekil Meclis’e gitti. Kim Tayyip’in adamıymış görün. En zor olan şey bu seçimi kaybetmekti. En zoru başardılar. En iyi Tayyipçinin kim olduğunu anlamışsınızdır."

"BABACAN SEÇİME GİRDİĞİ PARTİYE HAKARET EDİYOR"

Öte yandan Kılıçdaroğlu’nun Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’a, “MİT müsteşarlığı verdiğini” iddialarına da değinen İnce, “Böyle bir şey olur mu? Seçimin iki turlu olduğunu unuttular. Görüşmelerde 'Yapmayın' dedim. Bu insanlar size ikinci turda oy vermediler. Ben nasıl verdireyim, benim marabam mı? 'Kardeş parti gibi görüşelim' dedim. Aradım. At şu Ali Babacan ile Davutoğlu’nu dedim. Bakanlık da cumhurbaşkanı yardımcılığı da istemiyorum dedim. Babacan şimdi hakaret ediyor seçime girdiği partiye. Koskoca ana muhalefetin düşürüldüğü hale bak” diye konuştu.

"DEĞİŞİM" KONUSU 

Türkiye’nin değişime ihtiyacı olduğunu belirterek İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun “değişim” çağrısına dikkat çeken İnce, “Türkiye’ye değişim talep edenler önce partilerinde değişim yapmalıdır” dedi.

İKİ BELEDİYE BAŞKANI ADAYINI AÇIKLADI

Son olarak muhalefete seslenerek ittifak çağrısında bulunan İnce, “Bir ittifak kuralım tüzüğü değiştirelim. Kimseye cumhurbaşkanı yardımcılığı dağıtmayalım” dedi.

“Tek adam rejiminden” kurtulmak için partilerin demokratikleşmesi gerektiğine dikkat çeken İnce, “CHP’ye, İYİ Parti’ye, Zafer Partisi’ne sesleniyorum. Gelin bizim 70 bin üyemiz var. Üyelerin söz sahibi olduğu bir siyasi ittifak kuralım. Her türlü fedakarlığa hazırız. Gelin Türkiye’nin önünü açalım. Tayyip Erdoğan karşıtlığıyla seçim kazanılmaz” dedi

Ardından da yerel seçimlerde görmek istediği iki belediye başkanı adayını açıkladı: 

“Nazilli Belediye Başkanımız Ali Çetinkaya, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı adayımız Mahir Bakan olacak.”