Birleşmiş Milletler (BM), Kıbrıs'taki durumda Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) ara bölgede gerçekleştirdiği iddia edilen ihlallere karşı nasıl bir tutum sergilemediği ve aynı zamanda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) insani bir proje olan Pile-Yiğitler Yolu yapımına neden engellemeye çalıştığını açıklamakta zorlandı.

Türk muhabir, BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Florencia Soto Nino'ya günlük basın toplantısında bu durumu sordu ve BM'nin Kıbrıs'taki Barış Gücü'nün (BMBG) KKTC ve GKRY'nin eylemlerine neden farklı tepkiler verdiğini sorguladı.

Ekran Alıntısı-19

Feci kaza! Öğretmen servisi ile otomobil çarpıştı! Feci kaza! Öğretmen servisi ile otomobil çarpıştı!

SORUYU CEVAPLAYAMADI

Nino, "GKRY'nin 1996, 2003, 2004, 2012 ve hatta 2021'de bile ara bölgeyi ihlal ederek inşaat çalışması, askeri tahkimat ve hatta bir üniversite inşa ettiği görülüyor. Türkiye Dışişleri Bakanlığı bunlardan bazılarının Türk tapulu arazilerden geçtiğini belirtti. Geçmişe ilişkin yaptığım araştırmada BM ya da BMBG'nin GKRY'nin eylemlerine ve projelerine karışmadığını ve kınamadığını görüyorum. Kuzey Kıbrıs Türk tarafı, BMBG'nin durdurmaya çalıştığı Pile-Yiğitler Yolu projesinin bir insani proje olduğunu ve ulaşım için gerekli olduğunu dile getirdi. Bu nedenle iki tarafa açık bir şekilde farklı muamele gösterilmesini nasıl açıklıyorsunuz? Ayrıca BM ve BMBG'nin iki tarafa da eşit davranma zorunluluğu bulunmuyor mu?" sorusunu, yanında tüm dosyaların bulunmadığını ve daha detaylı bakması gerektiğini söyleyerek yanıtsız bıraktı.