Türkiye'de benzin ve motorin fiyatlarının hesaplanma yöntemi, gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) payının eklenmesiyle KDV hariç rafineri satış fiyatını ortaya çıkardı. Ayrıca Akdeniz-İtalyan piyasasındaki günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takibi yapılarak ton başına fiyat hesaplandı. Bu verilere göre pompa fiyatları belirlendi.

Öte yandan motorin ve LPG fiyatları en son 1 Ağustos'ta zamlanmıştı. Motorin fiyatları 1 Ağustos'tan itibaren geçerli olacak şekilde litre başına 1.07 TL artarak İstanbul'da 37,45 TL'ye yükselmişti. Daha önceki dönemlerde yaşanan ÖTV ve brent petrol zamları nedeniyle akaryakıt fiyatları yaklaşık iki katına çıkmıştı. Temmuz ve Ağustos aylarında meydana gelen fiyat artışları, dolardaki yükseliş ve global akaryakıt piyasalarındaki artış nedeniyle zamlara yol açtı.

CUMA GÜNÜ ZAM GELİYOR

Sosyal medyada ise 4 TL motorin ve 3 TL benzin zamı iddiaları yer almaya başladı. Ancak güncel piyasa verileri ve döviz kuru hareketleri göz önüne alındığında, 11 Ağustos Cuma gününden itibaren geçerli olacak şekilde 1,30 TL zam beklendiği görülüyor.

MOTORİNDE YÜZDE 110'LUK ARTIŞ

Halk TV'nin haberine göre; resmi bir açıklama gelmezse, İstanbul'da motorin litre fiyatı 38,75 TL'ye yükselecek. Bu durum, 4 Mayıs'tan bu yana motorin fiyatında yüzde 110'luk bir artış anlamına gelecek.

2 AYDA 19 TL'DEN 36 TL'YE ÇIKTI 

Seçimlerden önce 19 TL seviyesinde olan benzin fiyatı, seçimlerin ardından 2 ay geçmesine rağmen 36 TL'ye kadar çıktı. Brent petrolünün varil fiyatının 82 dolardan 86 dolara yükselmesi ve dolar kurunun 27 TL'ye yaklaşması, akaryakıt fiyatlarına yeni bir zam beklentisini beraberinde getirdi.

Emekli kök aylıkları ne kadar olacak? Emekli kök aylıkları ne kadar olacak?

Türkiye'de akaryakıt fiyatları, CIF Akdeniz ürün fiyatlarındaki artışın yanı sıra doların değer kaybetmesinin de etkisiyle yükselecek. Henüz resmi bir açıklama olmamakla birlikte, küresel piyasalardaki yükselişlerin benzin ve motorin fiyatlarında kısa vadeli zam olasılığını güçlendirdiği gözeniyor.