Terör örgütü PKK/YPG'nin Suriye sahasındaki faaliyetlerine yönelik MİT'in gerçekleştirdiği operasyonlar hız kesmeden devam ediyor.

Suriye'deki otorite eksikliği nedeniyle PKK/YPG terör örgütü, sahada etkinliğini artırmış ve üyelerine eğitim vermeye odaklanmıştı.

Destek ödemeleri hesaplara yattı! Destek ödemeleri hesaplara yattı!

MİT, saha içindeki istihbarat kaynaklarını kullanarak son dönemde Suriye sahasında bir dizi başarılı operasyon gerçekleştirdi. MİT operasyonlarının etkisiyle örgütün lider kadrosu hareket edemez hale geldi.

AA-20230911-32124011-32124010-MIT_TEROR_ORGUTU_PKKYPGNIN_SOZDE_ASKERI_EGITIM_SORUMLUSU_MUHTESIM_AKYUREKI_SURIYENIN_KUZEYINDEKI_AMUDEDE_ETKISIZ_HALE_GETIRDI

SAHA AJANLARINA YÖNELİK OPERASYONLAR ARTIRILDI 

MİT, özellikle Suriye sınırına yakın birimlere saldırılar düzenlemek ve eylemler planlamak amacıyla eğitim veren örgüt yöneticilerine karşı operasyonları yoğunlaştırmıştı.

Son dönemde, PKK/YPG, kaybettiği kadroların yerine yeni üyeler yetiştirme amacıyla özellikle Suriye sahasından elde ettiği kişileri, büyük şehirlerde eylemler gerçekleştirmek üzere eğitiyordu. MİT, bu bağlamda Muhtesim Akyürek kod adıyla bilinen ve Amude'deki eğitim faaliyetlerinin sorumlusu olan Serhat Serhildan'ı izlemeye aldı.

Muhtesim Akyürek, Amude'deki eğitim faaliyetlerinin önemli bir kısmından sorumlu bir örgüt üyesiydi. MİT, örgüt liderinin sahadaki temaslarını ve faaliyetlerini kaynaklarını kullanarak sürekli takip etti.

MİT, Muhtesim Akyürek'i etkisiz hale getirme amacıyla hassas bir operasyon planı hazırladı. Operasyon kararı alınmasının ardından MİT, saha ajanlarına talimatlar verdi ve Muhtesim Akyürek'i başarılı bir operasyonla etkisiz hale getirdi.

AA-20230911-32124011-32124009-MIT_TEROR_ORGUTU_PKKYPGNIN_SOZDE_ASKERI_EGITIM_SORUMLUSU_MUHTESIM_AKYUREKI_SURIYENIN_KUZEYINDEKI_AMUDEDE_ETKISIZ_HALE_GETIRDI

MUHTESİM AKYÜREK KİMDİR? 

Muhtesim Akyürek, 2015 yılında örgütün kırsal yapısına katıldı ve bu süre zarfında ideolojik ve silahlı eğitim aldı. Daha sonra Suriye'de örgütün faaliyetlerine devam etti ve örgüt içinde eylem ve silahlı eğitim sorumlusu olarak görev aldı.

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgilere göre, Muhtesim Akyürek, PKK/YPG'nin eğitim faaliyetlerinde önemli bir pozisyonda bulunan bir örgüt lideriydi. Bu örgüt üyesinin etkisiz hale getirilmesinin, PKK'nın bölgedeki eğitim çalışmalarını ciddi şekilde engelleyeceği belirtiliyor.