Yaklaşık 4 milyon memur ve 2.5 milyon memur emeklisini etkileyen toplu sözleşme görüşmeleri, 1 Ağustos tarihinde başladı. Devam eden görüşmeler kapsamında memur ve memur emeklisini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri devam ediyor. 

Belirlenen çalışma takvimi çerçevesinde, 11 farklı hizmet koluna ait önerilerin tasnifi yapıldı ve kamu görevlilerinin genelini ilgilendiren önerilerin ön görüşmeleri tamamlandı. Şu an süreç, resmi müzakere aşamasına geçmiş durumda.

Pegasus-THY Uçak seferleri iptal mi? 28 Kasım 2023 Pegasus-THY Uçak seferleri iptal mi? 28 Kasım 2023

Müzakerelerin kritik bir evresine gelinirken, hükümet, kamu görevlilerinin genelini ilgilendiren ilk zam teklifini dün sözleşme masasına sundu. Hükümet, memur ve memur emeklilerine 2024'ün ilk altı ayında yüzde 14, ikinci altı ayında yüzde 9; 2025'in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5 artış önerdi.

Ancak bu teklif, Memur-Sen sendikası tarafından kabul edilmedi. Bu nedenle hükümet, 17 ve 22 Ağustos tarihlerinde yeni teklifler sunarak görüşmelere devam edecek.

Eğer taraflar yine anlaşmaya varamazsa, 23 Ağustos'tan itibaren Kamu Görevlileri Hakem Kurulu devreye girecek. Bu aşamada, Kurul'un sözleşme konusundaki kararı ay sonuna kadar açıklanacak.