Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Toplantısı sona erdi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki basına kapalı toplantı, yaklaşık 3 saat sürdü.
Erdoğan, toplantı öncesi, Milli İstihbarat Teşkilatı'nda (MİT) müsteşar yardımcısı, müsteşar ve başkanlık ile Cumhurbaşkanı özel temsilcisi olarak görev yapan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'a "Devlet Üstün Hizmet Madalyası Beratı" verdi.

"KARADENİZ'DE GERGİNLİĞİN TIRMANMASİ KİMSENİN MENFAATİNE DEĞİL"
MGK toplantısının ardından Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının sosyal medya hesabından bildiri yayımlandı. 

7 maddelik bildiride, toplantıda, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın gidişatı ve müteakip aşamalarda bölgeye yönelik muhtemel etkilerinin etraflıca ele alındığı, Karadeniz'de gerginliğin tırmanmasının kimsenin menfaatine olmayacağı kaydedildi.

Tüm taraflara, gecikmeksizin müzakere masasına oturma ve savaşa son verme çağrısında bulunulan bildiride, tahıl anlaşmasına geri dönülmesinin muhtaç ülkelerdeki muhtemel olumsuzlukları önleyeceği ve gıda istikrarına katkı sağlayacağı ifade edildi.

Bildiride, Afrika kıtasının meselelerine en uygun çözümlerin ancak kıtanın sahiplerince bulunabileceği söylendi.

Hakan Fidan'dan ABD'nin Gazze vetosuna tepki Hakan Fidan'dan ABD'nin Gazze vetosuna tepki

İklim değişikliğinin, düzensiz göçlerden sosyal buhranlara, iç karışıklıklardan devletler arası çatışmalara kadar pek çok sorunu tetikleyebilecek etkileri üzerinde durulduğu belirtilen bildiride, meseleye ancak uluslararası toplumun adil ve samimi gayreti ile işbirliğinin çözüm getirebileceği belirtildi.