Yaklaşık 2 aylık bir aranın ardından Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Beştepe'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında yeniden toplandı. Toplantı sonrası yazılı açıklama yapıldı. 

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) bildirisine göre, Türkiye'nin terör örgütleri PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ'a karşı yurt içi ve yurt dışında yürüttüğü operasyonlar hakkında bilgi sunuldu. Suriye'deki PKK/KCK-PYD/YPG terör örgütüne karşı Suriye halkının meşru direnişinin, barış ve huzurun önündeki en büyük engel olduğu vurgulandı. Bölücü terör örgütünün temizlenmesine yönelik kararlılık ifade edildi ve destek sağlayan aktörlere uluslararası hukuk ve insan hakları ile müttefiklik sorumluluklarını hatırlatıldı.

Ayrıca, Türkiye'nin Irak halkına destek sunmaya devam edeceği ve Kerkük'teki huzurun korunmasının ve terör örgütlerinin bertaraf edilmesinin önemine vurgu yapıldı. Birleşmiş Milletler Barış Gücü'nün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne yönelik çifte standartlı tutumunun eleştirildiği ve barış gücünün KKTC ile yazılı mutabakat ile hukuki temele oturtulması gerektiği belirtildi.

Güney Kafkasya'da kalıcı barışın, Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünün ve egemenliğinin kabul edilmesiyle sağlanabileceği vurgulandı ve Türkiye'nin bölgede barışın ve istikrarın sağlanmasına destek vermeye devam edeceği ifade edildi.

Ukrayna'daki savaşın sonlandırılması ve Karadeniz Tahıl Girişimi'nin canlandırılması gibi konular ele alındı. Kosova'daki gelişmeler ve Türkiye'nin bölgede barış ve huzur için göstereceği çaba vurgulandı.

Son olarak, Libya'daki yardım ve desteğin sürdürüleceği, afet sonrası dayanışmanın muhafaza edileceği ve ülkedeki birlik ve beraberliğin yeniden tesisine katkı sunulacağı belirtildi.

Yayımlanan MGK bildirisinde şunlar kaydedildi:

TERÖRLE MÜCADELE VURGUSU

"PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ terör örgütleri başta olmak üzere millî birlik ve beraberliğimiz ile bekamıza yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve yurt dışında azim, kararlılık ve başarıyla icra edilen operasyonlar hakkında kurula bilgi sunulmuştur.

Suriye halkının PKK/KCK-PYD/YPG terör örgütüne karşı gösterdiği meşru direnişin; masum insanları katleden, çocukları zorla silahaltına alan ve ülkenin tabii kaynaklarını sömüren bu taşeron örgütün, barış ve huzurun önündeki en büyük engel olduğunu teyit ettiği belirtilmiştir. Bölücü terör örgütünün bölgemizden temizlenmesi yönündeki kararlılığımız vurgulanarak bu cinayet şebekesine destek vermeyi sürdüren aktörlere, uluslararası hukuk ve insan haklarından kaynaklanan yükümlülükleri ile müttefiklik mesuliyetleri hatırlatılmıştır.

Türkiye’nin, yaklaşık yarım asırdır önemli sınamalarla karşı karşıya kalan dost ve kardeş ırak halkına azami desteği sunmaya devam edeceğine işaret edilmiş; barış içinde bir arada yaşama kültürünün ülkedeki en müstesna örneklerinden birini teşkil eden Kerkük’teki huzurun muhafazasının ve ülkedeki terör örgütlerinin tamamen bertaraf edilmesinin, bölgeye yönelik siyasetimizin esasları arasında yer aldığının altı çizilmiştir.

KKTC'DEKİ PİLE YOLU GERİLİMİ

Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) egemenliğine ve Kıbrıs Türklerinin en temel insani ihtiyaçlarına yönelik çifte standartlı tutum ve faaliyetlerinin tarafsızlık yükümlülüğüyle bağdaşmadığı ve itibarını zedeledİği; bu çerçevede, barış gücünün KKTC’deki faaliyetlerinin KKTC makamlarıyla varacağı bir yazılı mutabakat yoluyla hukuki zemine oturtulması ihtiyacının bir kez daha ortaya çıktığı ifade edilmiştir. Türkiye’nin, uluslararası hukuk ve antlaşmalardan kaynaklanan hakları çerçevesinde Kıbrıs Türklerinin güvenliği ve huzurunun teminatı olmaya devam edeceği vurgulanmıştır.

AZERBAYCAN'IN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ

Güney Kafkasya’da kalıcı barışa giden yolun ancak Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünün ve egemenliğinin kayıtsız şartsız tesisi ve bölgemizdeki tüm ülkelerin refahına katkı sağlayacak ahdî yükümlülüklerin gereğinin yerine getirilmesiyle açılabileceği hususu, başta Ermenistan olmak üzere tüm taraflara hatırlatılmış; Türkiye’nin bölgede kalıcı barışın ve istikrarın sağlanmasına yönelik çabaları desteklemeyi sürdüreceği belirtilmiştir.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI

Türkiye'ye girerken yakalandı: Dudak uçuklatan miktar Türkiye'ye girerken yakalandı: Dudak uçuklatan miktar

Ukrayna’da sürmekte olan savaşa ilişkin son gelişmeler ile Karadeniz Tahıl Girişimi’nin canlandırılması başta olmak üzere atılabilecek adımlar ele alınmış; Türkiye’nin, savaşın adil ve kalıcı bir barışla gecikmeksizin sonlandırılması yönündeki gayretlerini sürdürme kararlılığı teyit edilmiştir.

Kosova’da meydana gelen hadiseler ve Balkanlar’daki son durum değerlendirilmiş; Türkiye’nin hem bölgede hem de NATO misyonunun komutasını üstleneceği Kosova’da, barışın ve huzurun muhafazası için azami gayreti sarf edeceği ifade edilmiştir.

LİBYA'YA DESTEK

Türkiye’nin, zor günler geçiren dost ve kardeş Libya halkına sağladığı yardım ve desteği tüm ülke sathında dengeli ve eşit bir şekilde sürdüreceği ve büyük afetin ardından oluşan dayanışmanın muhafazası ile ülkedeki birlik ve beraberliğin yeniden tesisine katkı sunmaya, tüm aktörlerle temas halinde devam edeceği belirtilmiştir."

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde saat 15.50'de başlayan toplantı yaklaşık 3 saat süren MGK toplantısına, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu da ilk kez katıldı.