Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyesi Metin Külünk, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, küresel düzensizliklerle karşı karşıya olan milli devletler için en büyük tehlike, asimetrik savaş ve ülkelerin demografik yapısında yaşanabilecek sosyolojik kırılmaların oluşmasıdır." ifadelerini kullandı.

Devletleri içeriden zayıflatmak ve asimetrik savaş yoluyla karşı karşıya getirmek isteyen kişiler, aşırılıktan beslenen suç örgütleri ve marjinal yapıları destekleyerek güven duygusunu zedeleme ve devlet otoritesini zayıflatma amacında olduğunu belirten Külünk, "Asimetrik savaş, kültürü, siyaseti, toplumu, ekonomiyi, iletişimi ve kültürel değerleri hedef alan bir savaş çeşididir. Terör örgütleri ve illegal yapılar, mikro alanda kullandıkları silahlı gücün yanı sıra dijital platformları kullanarak asimetrik savaş ortamını da kullanma potansiyeline sahiptir." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yerine vekalet edecek! Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yerine vekalet edecek!

Külünk ayrıca, kentsel alanlarda dijital platformlar aracılığıyla mikro ölçekli bölünmeye ve toplumsal rahatsızlıkların yeniden parlatılması ve tehdit edilmesi riskinin olduğu konusunda da uyardı.

"MİLLET SOSYOLOJİSİ TEMELLİ TEDBİRLER ALMAK GEREKLİDİR"

Düzensiz göç hareketleri ve küresel enflasyonist ortam, suç gruplarının mücadele gücünü artırabilir ve kriminal olayları tetikleyebilir diyen Külünk, "Büyükşehirlerin sadece asayiş odaklı yönetilmesi yerine devlet ve millet sosyolojisi temelli tedbirler almak gereklidir." ifadelerini kullandı.

Külünk, "Devlet ve şehir yönetimlerinin su, enerji, ulaşım, eğitim, sağlık ve acil hizmetlerin sürekliliğini sağlaması ve güvenli bir yaşam bölgesi oluşturması önemlidir. Birlik ve beraberliği hedefleyen girişimlere karşı sosyolojik bir zeminde güç birliği oluşturmak ve siber alan başta olmak üzere ekonomi, tarih, kültür, eğitim, spor ve insan odaklı olarak yeniden organize etmek gereklidir. Türk devlet aklı, asimetrik savaşa hazır olmalı ve yeni toplumsal eğilimleri ve değişimleri risklendirerek analiz etmelidir. Dijitalin merkezde olduğu ve gelecek yüzyıldaki varlığımızı devam ettirecek sosyolojiyi ve politikayı üretmek önemlidir. Stratejik bir bölgede bulunan ve güçlü ordusuyla bilinen ülkemiz, bu yeni savaş türüne karşı atacağı adımlarla bağımsızlığı için önemli bir cevap verecektir." dedi.