Her sene olduğu gibi ağustos ayının ilk günlerinde çöl sıcakları yurtta etkisini göstermeye başlıyor. Türkiye'nin güney ve batı bölgelerini etkisi altına Eyyam-ı Bahur olarak adlandırılan bu dönem, yaz mevsiminin en yüksek sıcaklıklarının yaşandığı günleri içeriyor. Elazığ ve çevresinde etkili olan sıcak hava dalgası, bazen "çöl sıcakları", "cehennem sıcakları" veya "Afrika sıcakları" olarak da adlandırılıyor.

SICAKLIK MEVSİM NORMALLERİNİN ÜSTÜNDE 

Özellikle yurdun iç bölgelerde, mevsim normallerinin 4 ila 8 derece üzerinde sıcaklıklar yaşanması beklenirken, Ege ve Akdeniz kıyılarında, ayrıca Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde de mevsim normallerinin 2 ila 4 derece üzerinde sıcaklıkların görülmesi öngörülüyor.

Sıcak hava dalgasının etkisi, hafta başına kadar ülke genelinde hissedilmeye devam edecek. Ancak, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde bu hafta yağış beklenmiyor. Hava açık ve güneşli bir şekilde seyredecek.

Ankara'da hava sıcaklığının 34-35 derece civarında olacağı tahmin ediliyor. Ancak hafta sonuna doğru bu sıcaklığın 39 dereceye kadar çıkabileceği öngörülüyor. İzmir'de ise sıcaklık 36-37 derece aralığına yükselirken, İstanbul'da hava sıcaklığının yaklaşık 34 derece civarında seyredeceği öngörülüyor.

ANKARA VALİLİĞİNDEN UYARI!

Ankara Valiliği ise sıcak hava dalgası nedeniyle vatandaşları uyarmış durumda. Özellikle kronik rahatsızlığı bulunanların, yaşlıların ve çocukların, 1-6 Ağustos 2023 tarihleri arasında günün en sıcak saatleri olan 11.00 ile 16.00 arasında tedbirli olmaları gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor.

Ünlü sanatçı Can Gürzap hayatını kaybetti Ünlü sanatçı Can Gürzap hayatını kaybetti

Meteoroloji'nin 5 günlük haritalı hava tahmini verilerine buradan ulaşabilirsiniz.