Meteorologlar birçok ilde şiddetli yağış uyarısında bulundu. Uzmanlar, ülkemizin her yerinde görülen bu hava koşullarının bazı yerlerde daha şiddetli olduğunu fark etti. Meteoroloji tarafından yayınlanan haritalarda ülkemiz genelinde sarı ve turuncu uyarıların yer aldığını belirtmekte fayda var. Mevsimsiz havanın bazen soğuğu artırdığını söyleyen uzmanlar, vatandaşları uyardı. İlerleyen günlerde yaşanacak olumsuz hava koşullarını kamuoyuyla paylaşan meteorologlar, batı bölgede havanın mevsim normallerinin dışında olduğu bilgisini yineledi.

METEOROLOJİDEN 15 GÜNLÜK ŞİDDETLİ YAĞMUR UYARISI

Meteoroloji, yurdumuzun hemen hemen tüm bölgelerinin az bulutlu ve parçalı bulutlu geçeceğini kamuoyuna duyurdu. Bu hava şartları nedeniyle şiddetli yağışlar ve soğuk hava 15 gün daha devam edecek. Olumsuz hava koşulları nedeniyle vatandaşları dikkatli olmaları konusunda da uyardı. Marmara'nın kuzeyi, İzmir ili hariç Ege bölgesi, Akdeniz bölgesi, İç Anadolu bölgesi, Karadeniz bölgesi, Elazığ ili hariç Doğu Anadolu bölgesi, Kilis, Adıyaman ve Antep çevrelerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Meteoroloji uzmanları da beklenen şiddetli yağışların Ege, İç Anadolu ve Akdeniz bölgeleri ile Muğla, Kastamonu ve Karabük illerinde kuvvetli olacağını bildirdi. Meteoroloji uzmanları da Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'da toz göçü beklendiğini bildirdi.

VALİLERDEN VATANDAŞLARA UYARILAR

Meteorolojiden alınan bilgiye göre, İzmir ve Ankara valilikleri şiddetli yağışlar için vatandaşlarını uyardı. Ankara Valiliği, özellikle Ankara'nın güneyindeki bölgelerde şiddetli yağış, yıldırım düşmesi, olası sel ve trafik aksamalarına karşı vatandaşlara uyarı ve ihbarlarda bulundu. İzmir Valiliği, Bornova, Torbalı, Buca, Kemalpaşa ve Bayındır gibi birçok ilçede sel baskınları yaşanabileceğini ve vatandaşların dikkatli olması gerektiğini bir kez daha duyurdu.