Son günlerde artan sıcak hava dalgası perşembe gününden itibaren yurdu terkediyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son hava tahminlerine göre tüm Türkiye yağışlı havanın etkisi altına giriyor.

"TÜRKİYE SONBAHARA HAZIRLANIYOR"

Meteoroloji'nin uyarılarının ardından bir uyarı da  "Türkiye sonbahara hazırlanıyor" diyen Prof. Dr. Orhan Şen'den geldi. 

Şen, "Yarın öğle saatlerinden itibaren Ege ve Marmara bölgesinde yağış yapacak. Yarın ki yağış çok önemli bir yağış değil o kadar. Ama Perşembe günü Marmara bölgesinde önemli bir yağış gibi, kuvvetli bir yağış gibi görünüyor. Hatta bugünden itibaren Türkiye yağışlı hava olaylarına girecek" dedi.

HEM İSTANBUL HEM TRAKYA 

Şiddetli yağışların neden olduğıu sel baskınlarına karşı uyarılarda bulunan Şen, "Türkiye'nin hiçbir yerinde görünmüyor öyle bir risk ama Perşembe günü İstanbul için biraz dikkat etmemiz gerekecek. Hem İstanbul hem Trakya için" şeklinde konuştu. 

CNN Türk'ün haberine göre, Orhan Şen, canlı yayında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"YAĞIŞLAR GELİYOR"

"Türkiye sonbahara hazırlanıyor. Önümüzdeki haftadan itibaren sonbahara bir adım atacak. Bugün hava ılık. İstanbul'da sıcaklık 27 derece civarında. Bir yağış gelecek, yağışın etkisinden dolayı gökyüzü bulutlu. Nereden kaynaklanıyor bu; İtalya, Yunanistan ve Libya'nın ortasındaki Akdeniz bölgesinde bir alçak basınç merkezi var. Bu merkez, bu bölgelerde yağış yapıyor. Bugün ve yarın. Nerelerde yağış yapıyor İtalya'nın, çizmenin tabanında ve Yunanistan'ın Atina civarlarında. Bugün, yarın biraz kuvvetli, canı sıkılacak biraz oraların.

"YARIN ÖĞLE SAATLERİNDE EGE VE MARMARA'DA YAĞIŞ ETKİLİ OLACAK"

Libya'da bir şey olacak mı? Libya'nın kıyısında olacak ama karaya çıkarsa ne olur onu bilemiyorum şu anda. Bu sistem yavaş yavaş doğuya doğru geliyor. Doğu'ya doğru gelince enerjisini kaybedecek esasında. Yarın öğle saatlerinden itibaren Ege ve Marmara bölgesinde yağış yapacak. Yarın ki yağış çok önemli bir yağış değil o kadar.

Selin Ciğerci ve Gökhan Çıra hakkında soruşturma! Selin Ciğerci ve Gökhan Çıra hakkında soruşturma!

Ama perşembe günü Marmara Bölgesi'nde önemli bir yağış gibi, kuvvetli bir yağış gibi görünüyor. Hatta bugünden itibaren Türkiye yağışlı hava olaylarına girecek. Ama bu yağış yerel ve sürekli değil. Yerel, Marmara'da yağarken Ege'de olmayacak gibi. Ama bir hafta sürecek bir yağışlı mevsime giriyoruz."