Mersin Üniversitesi Rektörlüğü'nün, Mühendislik Fakültesi, Makine Mühendisliği Bölümü'ne mevcut kanun ve yönetmeliklere aykırı bir şekilde akademik personel alımı yapıldığı iddia edildi.

AKADEMİK KADRO İLANINA YENİ ŞART EKLENDİ

Bu süreçte yaşanan bir dizi hukuksuzluklar ise şöyle raporlandı. 

Hazırlanan raporda, mevcut kanun ve yönetmeliklere aykırı bir şekilde akademik personel alımı yapıldığına yönelik bilgiler ise şöyle aktarıldı: 

Üniversite yönetimi, 08/09/2019 tarihli bir gazetede yayınlanan akademik personel alım ilanında, Mersin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü için doçent kadrosu için özel bir koşul ekleyerek, "Biyosistem mühendisliği alanında doçentliğini almış olmak" şartını ekledi.

BAŞVURUSU REDDEDİLDİ

Bu yeni şartla birlikte, makine ve makine mühendisliği alanında yetişmiş öğretim elemanlarının başvurularını engellemek amacı taşıdığı iddia edildi. Bu iddiaya gerekçe olarak da Gaziantep Üniversitesi'nde lisans, Boğaziçi Üniversitesi'nde doktora yapmış ve doçent unvanına sahip olan Mersin Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç.Dr. Önder Albayrak'ın, bu koşulu karşılayamadığı gerekçesiyle başvurusu reddedildiği belirtildi. 

Ekran görüntüsü 2023-10-05 123505

BAŞVURUSU REDDEDİLİNCE DAVA AÇTI 

Doç.Dr. Önder Albayrak, başvurusunun reddedilmesi üzerine bu işlemi iptal etmek amacıyla Mersin 2. İdare Mahkemesi'ne dava açtı. İdare Mahkemesi, işlemin YÖK Denetleme Kurulu'nun 'Akademik kadro ilanlarında aranan ek koşullara ilişkin bilgi notu'na uymadığı gerekçesiyle iptaline karar verdi.

Ekran görüntüsü 2023-10-05 123554

"MÜHENDİSLİK PROGRAMLARINA UYGUN DEĞİL" DENİLDİ

Mersin 2. İdare Mahkemesi'nin talebi üzerine, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, Dr. Bünyamin Demir'in öğrenimiyle ilgili olarak Makine Mühendisliği Bölümü ve Mekanik Anabilim Dalı ile Biyosistem Mühendisliği programlarının eşdeğer olmadığını belirten bir yazı gönderdi.

Bursa'da okullar tatil mi? Bursa'da okullar tatil mi?

HUKUK İHLALİ NEDENİYLE ATAMA İPTAL EDİLDİ

Bu yazıya rağmen Mersin Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Çamsarı, Dr. Bünyamin Demir'i Mekanik Anabilim Dalı doçent kadrosuna atadı. Bunun üzerine Mersin 2. İdare Mahkemesi, "açıkça hukuk ihlali vardır" gerekçesiyle bu atamayı iptal etti.

Atama iptal edilmesine rağmen, Dr. Bünyamin Demir aynı gün içinde 13/b-4 ile tekrar Makine Mühendisliği Bölümü Mekanik Anabilim Dalı'na görevlendirildi.

Mersin Üniversitesi Rektörlüğü, Dr. Bünyamin Demir'in atanmasını engelleyen Mersin Üniversitesi Akademik Yükseltilme ve Atanma Ölçütleri'ni değiştirdi. Önceki ölçülere göre sadece "Doçent unvanını almış olmak" yeterli iken, yeni ölçütlere göre bu unvanı almış herhangi bir kişi Mersin Üniversitesi'ne atanabilir hale getirildi. 

Ekran görüntüsü 2023-10-05 131450

YÖK'ÜN ÖNCEKİ YAZISINA AYKIRIYDI

Sonrasında, Mersin Üniversitesi Rektörlüğü, 06.08.2020 tarihli bir gazetede yayınlanan ilanla, Mersin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Mekanik Anabilim Dalı Doçent kadrosu için "Doktorasını tarım makinalarında yapmış olup, ilaçlama makinaları ve alev makinaları alanında çalışmalar yapmış olmak" özel koşulu ekledi. Bu ilanın diğerlerinden farkı, doktora mezuniyet alanını dikkate almasıydı. Ancak, bu değişiklik, YÖK'ün önceki bir yazısına aykırıydı.

Mersin Üniversitesi Rektörlüğü, bu süreçte YÖK Denetleme Kurulu'nun "Akademik kadro ilanlarında aranan ek koşullara ilişkin bilgi notu"nu, Üniversitelerarası Kurul'un yazılı görüşünü ve Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı'nın yazısını dikkate almadığı iddia ediliyor. 

MERSİN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ NEDEN BU ATAMADA ISRAR EDİYOR? 

Bu olayların ardından ortaya çıkan sorular ise şu şekilde:

Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı ve Personelden sorumlu Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Erol Yaşar'ın Dr. Bünyamin Demir'i Makine Mühendisliği Mekanik Anabilim Dalı'na atanmasında ne tür bir bağlantıları olduğu ve neden bu kadar ısrar ettikleri bulunuyor. Ayrıca, bu kişiyi atamak için Mersin Üniversitesi Akademik Yükseltilme ve Atanma Ölçütleri'nin değiştirilmesi gibi adımların atılması, üniversiteye atanacak öğretim üyelerinin seçim süreçlerinin nasıl işlediğine dair endişeleri ortaya çıkarıyor.